Gümülcine Belediyesi anamuhalefeti mahallelerdeki sorunları yerinde inceledi
24-04-2018
Gümülcine Belediyesi Anamuhalefet Listesi, yayınladığı açıklamayla çoğunluğu Gümülcine’deki azınlık mahallelerinden oluşan bölgelerdeki altyapı sorunlarına dikkat çekti.

Gümülcine Belediyesi Anamuhalefet Listesi Başkanı Felina Kazaku ve çalışma arkadaşları geçtiğimiz günlerde şehrin kuzey bölgesindeki mahalleleri ziyaret ederek sorunları yerinde inceledi. Kazaku’nun listesinden yapınlanan açıklamada altyapı eskiklikleriyle ilgili olarak belediye yönetiminin gereken girişimleri yapmadığını belirtti. Şehrin kuzeyindeki mahallelerde yaşayan vatandaşların yaşam koşullarının kayıt altına alındığı ifade edilen yazılı açıklamada, “Bunlar geçmişte de sözünü etmiş olduğumuz konulardı. Fakat üzerinden iki yıl geçmiş olmasına rağmen kesinlikle hiç bir müdahale yapılmadı. Filippoupoleos – Likavitou ve Omirou bölgeleri sakinlerinin gündelik bazda karşılaştıkları ve derhal müdahale edilmesi gereken sorunlar onlarcadır. Yağmur sularının akışı için uygunsuz eğilim nedeniyle ve Arsinois sokağında çukurların oluşmasından dolayı Arsinois – Mesimvrias sokaklarının kesiştiği noktada olduğu gibi kötü yapılanma, yılın tüm günleri itibariyle su biriktiren ve mahalle sakinleri ve arabalar için geçilmez olan noktaları ortaya çıkarmıştır. Aynı zamanda yol tabanındaki yıpranmalar arabalarda hasarlara ve kazalara neden olmaktadır.” ifadelerine yer verildi.

Mastanlı – Kırmahalle bölgesindeki Lavirinthu sokağında da sorunların olduğu vurgulanan açıklamada yağmur sularının ciddi bir problem olduğu kaydedildi. Parçalanmış mazgalların yayalar ve özellikle de çocuklar için kirliliğin yanısıra tehlike oluşturduğu belirtilen açıklamada, yaz aylarında durumun tahammül edilemez bir hal aldığı ve sözkonusu mahallelerde pis kokunun hüküm sürdüğü vurgulandı.

Filippoupoleos sokağında bulunan parçalanmış çınar ağaçları setlerinin de oradan geçenler için tehlike arz ettiği ve bu ağaçları korumaya yönelik olan setlerin belediye yönetimi tarafından önemsenmediği kaydedildi.
Anamuhalefet listesinin açıklaması şöyle devam etti: “Filippoupoleos ve Omirou sokaklarıyla dikey yolların bağlantı noktasındaki azalmış görülebilirlik trafik kazalarına neden olabilir ve aynaların yerleştirilmesi ve parçalanmış olanların değiştirilmesi kesinlikle gerekli görülmektedir. Filippoupoleos sokağındaki parçalanmış yaya kaldırımları oradan geçenler için tehlike yaratmaktadır. Çünkü burada cami olması nedeniyle oradan geçenlerin çoğu azalmış hareket kabiliyeti ve görme yetisine sahip olan yaşlı insanlardır. Tıpkı Tirolois sokağı sakinlerinin yağmur yağdığı zaman evlerine ulaşmakta güçlük çekmeleri gibi ikamet edenlerin eziyet çektiği unutulmuş ve kaderine terkedilmiş şehrin mahalleleri. Omirou sokağının işaretlemesi gibi çok büyük ödenekler gerektirmeyen en basit müdahaleler için bile hiç bir girişimde bulunulmamıştır.

Şehrin kuzeyinde bulunan mahallelerden öfkelenmiş olarak ve mahalle sakinlerinin onlarca sorununu dinleyerek ayrıldık. Bir kez daha kayda alınan sorunlar kendilerinden bir an önce harekete geçmelerini talep ettiğimiz Belediyenin yönetimi sayın Petridis’in dikkatine sunulmuştur.”

HASAN HASAN: “SORUNLARI VE EKSİKLİKLERİ YERİNDE TESPİT ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Konuyla ilgili olarak GÜNDEM’e konuşan Belediye meclis üyeleri ve liste başkanı Felina Kazaku ile geçtiğimiz günlerde Kırmahalle ve Mastanlı başta olmak üzere şehrin kuzey kısmındaki mahalleleri gezerek eksiklikleri yerinde incelediklerini söyledi. Bölgede altyapı ve teknik anlamda uzun zamandan bu yana problemlerin yaşandığına dikkat çeken Hasan Hasan şöyle dedi: “Başkanımız Felina Kazaku hanımefendi ve diğer meclis üyeleriyle birlikte ciddi sorunların yaşandığı ve daha çok da azınlık insanının ikamet ettiği mahalleleri gezdik. Sorunları yerinde inceledik. Buralardaki sorunlar çok büyük sorunlar değil. Tabii ki büyük sorunlar da var. Ancak bunlar belediye yönetiminin kendi insiyatifiyle, belediye başkan ve başkan yardımcılarının talimatıyla çözüme kavuşturulacak şeyler. Bunlar büyük bütçeler gerektiren şeyler değil, belediye yönetiminin hassasiyet göstermesi gereken meseleler. Biz bu konuların çözümü için daha önce de girişimlerde bulunduk. Gümülcine’nin ve civar köylerin sorunlarını ve çözüme kavuşturulması gereken sıkıntılarını tespit etmeye devam edeceğiz. Sorunları ve altyapı problemlerini yerinde yapacağımız ziyaretlerle tespit etmeye ve bunları belediye yönetimi ve kamuoyuyla paylaşmaya devam edeceğiz.”


Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: OA
Sayı: 1045
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com