Viersen ve Gütersloh derneklerinde 23 Nisan etkinliği
25-04-2018
Almanya’daki Viersen Batı Trakya Türkleri Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği, 23 Nisan nedeniyle etkinlik düzenledi.
Fotoğraflar

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) üyesi Viersen Batı Trakya Türkleri Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı 22 Nisan 2018 tarihinde dernek lokalinde düzenlediği özel bir etkinlikle coşkuyla kutladı. ABTTF’yi temsilen Başkan Yardımcısı Serdar Kalekoğlu’nun katıldığı kutlama etkinliğine derneğin yönetici ve üyeleri ile Viersen şehri ve çevresinde yaşayan Batı Trakya Türk çocukları ebeveynleriyle birlikte katıldı.

Kutlama etkinliğinde yapılan sunumla çocuklar, Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün tüm dünya çocuklarına armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı hakkında bilgilendirildi. Çocukların 23 Nisan’la ilgili şiirler de okuduğu etkinlikte ev sahibi Viersen derneğinin yönetimi tarafından çocuklara çeşitli hediyeler verildi.

GÜTERSLOH ŞEHRİNDEKİ BATI TRAKYA TÜRKLERİ 23 NİSAN’I HEYECANLA KUTLADI

Bu arada Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu’nun (ABTTF) üye derneklerinden Gütersloh ve Çevresi Yunanistan Batı Trakya Türkleri Kültür ve Aile Birliği de, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla özel bir kutlama etkinliği düzenledi. 21 Nisan 2018 Cumartesi günü dernek lokalinde düzenlenen etkinlikte Gütersloh şehri ve çevresinde yaşayan Batı Trakya Türk çocukları aileleriyle birlikte katıldı.

Gütersloh Aile Birliği Başkanı İbrahim İbram, günün anlam ve önemiyle ilgili yaptığı konuşmada, 23 Nisan 1920’nin Türk milletinin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı ve Türk milletinin var olma-yok olma savaşları içinde egemenliğini ilan ettiği tarih olduğunu kaydetti. İbram, Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 23 Nisan 1924’te “23 Nisan” gününün bayram olarak kutlanmasına karar verdiğini, 23 Nisan 1929’da da bu bayramı çocuklara armağan ettiğini ve ilk defa 1929 yılında “Çocuk Bayramı” olarak da kutlanmaya başlandığını belirterek 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 1979’da yine ilk olarak altı ülkenin katılmasıyla uluslararası boyut kazandığını, her yıl yabancı ülke çocuklarının Anavatan Türkiye’ye gelerek bayrama katıldığını ve Türk çocuklarının misafiri olduğunu ifade etti. İbram, sevginin, kardeşliğin, hoşgörünün ve barışın hakim olduğu bir dünya dileyerek çocuklar başta herkesin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutladı.

Konuşmanın ardından çocuklar tarafından 23 Nisan’a ilişkin şiirler okunurken çocuklara aralarında hikaye ve masal kitaplarının da bulunduğu çeşitli hediyeler verildi. Kutlama etkinliğinin sonunda ev sahibi dernek tarafından katılımcılara yemek ikramında bulunuldu.

Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: OA
Sayı: 1045
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com