Cengiz Ömer ve Feyzullah Hasankahya’ya 20’şer ay hapis cezası
07-06-2018
Devlet tarafından Gümülcine Müftülüğü’ne atanan Cemali Meço ile İskeçe Müftülüğü’ne atanan Mehmet Emin Şinikoğlu’nun Millet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Cengiz Ömer ve gazetenin başyazarı Feyzullah Hasankahya aleyhine açtığı dava İskeçe Üç Hakimli Ceza Mahkemesi'ne görüşüldü. Mahkeme, Cengiz Ömer ve Feyzullah Hasankahya'ya 20'şer ay hapis cezası verdi. Davaya itiraz edilerek istinafa taşındı.
Fotoğraflar

Mehmet Emin Şinikoğlu ve Cemali Meço, Cengiz Ömer ve Feyzullah Hasankahya aleyhinde 3 Nisan 2017'de hakaret davası açmıştı. Meço ve Şinikoğlu, Millet gazetesinde Feyzullah Hasankahya tarafından kaleme alınan yazıda kendilerine hakaret edildiğini iddia etmişti.

İskeçe Üç Hakimli Ceza Mahkemesi'nde 6 Haziran Çarşamba günü görüşülen davaya, Gümülcine atanmış müftüsü Cemali Meço sağlık sorunları nedeniyle katılmadı. Şinikoğlu ise duruşmaya katıldı. Davada, Feyzullah Hasankahya'nın avukatlığını Ahmet Kara, Cengiz Ömer'in avukatlığını ise Yannis Barkas yaptı. Mahkemede, tayinli müftüler lehine Selanikli emekli avukat Yorgos Dudos şahitlik yaptı. Millet Gazetesi lehine şahitliği ise eski Kireççiler imamı işadamı Murat Köse yaptı. Duruşma sonunda Cengiz Ömer ve Feyzullah Hasankahya 20'şer ay hapis cezasına çarptırıldı.

Mahkeme heyetinin tutumu nedeniyle zaman zaman salonda bulunan avukatlar ve davalılar ile mahkeme heyeti arasında tartışmalar yaşandı.
Duruşmayı, Mustafçova Belediye Başkanı Cemil Kabza, DEB Partisi temsilcileri, İskeçe Türk Birliği Asbaşkanı İsmet Tüccar, Çınar Derneği Başkan Yardımcısı Bilal Budur ve birçok kuruluşun temsilcileri ile bazı din görevlileri takip etti.

CENGİZ ÖMER: “DAVANIN GÖRÜŞÜLME ŞEKLİ TARİHE GEÇECEK TÜRDENDİ”

Millet gazetesi sahibi ve genel yayın yönetmeni Cengiz Ömer davayla ilgili olarak sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Batı Trakya Türklerine dayatılan tayinli ‘müftülerin’ Millet gazetesine (Feyzullah Hasankayha ve şahsıma) açtıkları dava bugün 6 Haziran 2018 sabah saat 11:00'de İskeçe Adliyesinde görüşüldü. Davanın görüşülme şekli tarihe geçecek türdendi. Müftülük Meselesi yıllardır çözüm bekleyen bir sorun. Gazete olarak bu konuda gösterdiğimiz gayret ve mücadele Azınlığın kabul etmediği ‘tayinlilerin’ şikayeti üzerine Yunan adaleti tarafından yargıya taşındı ve 20'er ay hapse mahkûm edildik.”

Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: OA
Sayı: 1045
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com