‘Bilim Seyyahları Festivali’ Gümülcine’de gerçekleşti
04-11-2018
İstanbul Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi ile BİHLİMDER’in organize ettiği ‘Bilim Seyyahları Festivali’ 3 Kasım Cumartesi günü Gümülcine Şehir merkezinde gerçekleşti.
Fotoğraflar

Bilim Seyyahları Festivali halk tarafından yoğun ilgi gördü. Festival katılanlar fizik, kimya, biyoloji, matematik, mimarlık, mucitler, robot, teknoloji, sosyal bilimler atölyeleri ile bilim tarih müzesini gezerek öğrencilerden bilgi aldılar. Etkinlikte yapılan yarışmalar ile deney gösterimleri katılımcılar tarafından beyeniyle izlendi.

Etkinlik BİHLİMDER Başkanı Mehmet Emin Ahmet’in açılış konuşmasıyla başladı. Mehmet Emin Ahmet yaptığı konuşmada, ‘Bilim Seyyahları Festivali’ nin Gümülcine’de ilk defa düzenlendiğini, bilimin öncülüğünde ve bilimin güzelliğinde ve şenlik havası içinde bir gün geçirilmesi temennisinde bulundu. Ahmet konuşmasının sonunda proje mimarlarından Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Mithat Tekçam ile ekibine ve Gümülcine Belediyesine katkılarından dolayı teşekkür etti.


MİTHAT TEKÇAM

İstanbul Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Mithat Tekçam yaptığı konuşmada, Bilim Seyyahları projesinin onuncusunu Yunanistan’da gerçekleştirdiklerini ve bu projenin TÜBİTAK’ın desteğiyle 2015 yılında İstanbuda başladığını belirtti. Tùrk Kültür Bakanlığı, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın (YTB) proje destekleri ile Balkanlarda Kosova, Makedonya, Karadağ, Bulgaristan ve bugün de Yunanistan’da gerçekleştiğini belirten Tekçam Uganda, Tunus ve Tanzaya’ya ulaştıklarını belirti. Mihtat Tekçam konuşmasının devamında Bilim Seyyahları projesi hakkında bilgi verdi.


RIDVAN MOLLA İSA

Gümülcine Belediye başkanını temsilen belediye başkan yardımcısı Ridvan Molla İsa yaptığı konuşmada, bireysel ve toplumsal olaylara mantıklı çözümlerin üretilmesindeki tek yol bilimi kullanmak olduğunu hepimiz biliyoruz. Bilgiyi kullanmak daha çok bilmek ve bilgiye sahip olmak, yaşamda başarı şansını artırdığını söyleyen Molla İsa, bilimin amaçı insan hayatını kolaylaştırmak ve dünyayı daha yaşanır bir hale getirmektir. Bunu başaran toplumlar, dünyanın önde gelen toplumları olacaklardır. Bu vesileyle gümülcine belediyesi olarak somut projelere her zaman destek vermeye hazır olduklarını belirtti ve festivalin başarılı geçmesini diledi.


İBRAHİM SAKLİ

Türkiye'nin Gümülcine Muavin Konsolos İbrahim Sakli tüm katılımcıları selamlayarak başladığı konuşmasında, böyle güzel bir projeyi ve mimarlarını Gümülcine’de ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduklarını belirtti. Ayrıca projenin bir parçası olan öğrencileri tebrik eden Sakli, “Bizler yaşadığımız bilim çağında gençlerimizin bu gibi projelerde yer almasını destekliyoruz ve desteklemeye de devam edeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle tüm katılımcılara bilim dolu bir gün diliyorum” diye konuştu.


Gümülcine Şehir Meydanı’nda gerçekleşen festivalin açılışına, Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosluğu’nu temsilen Muavin Konsolos İbrahim Sakli, Mustafçova Belediye Başkanı Cemil Kabza, BYAYTD Başkanı Ercan Ahmet, GTGB Başkanı Necat Ahmet, Gümülcine Belediye Başkan Yardımcısı Rıdvan Molla İsa, BAKEŞ Başkanı Ahmet Hacıosman, Doğu Makedonya Trakya Eyalet Başkan yardımcısı Tarkan Multaza, DEB Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mutlu Osman, Tütün Üreticileri Kooperatifi Başkanı Hüseyin Esat, Bulgaristan’dan Şumnu İmam Hatip Lisesi Müdürü Ahmet Bozov ve diğer yerel yöneticiler katıldı.

Haberin Videosu
Kaynak: Gündem
Ekleyen: HH
Sayı: 1058
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com