25 Mart törenlerle kutlandı
26-03-2019
Yunanistan’ın bağımsızlığını kutlandığı 25 Mart için ülke genelinde törenler düzenlendi.
Fotoğraflar

Kutlamalar dini ayinlerle başladı. Anıtların önüne siyasi temsilciler, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, emniyet ve askeri yetkililer tarafından çelenkler bırakıldı.

25 Mart Bağımsızlık Bayramı için ülkenin her yerinde olduğu gibi Gümülcine şehrinde ve belediyelere bağlı büyük köylerde de törenler düzenlendi.

Gümülcine’de 25 Mart Pazartesi günü sabah saatlerinde düzenlenen geçit töreninde ilk olarak sivil toplum kuruluşları, ardından engelli çocuklara eğitim veren özel okullar, daha sonra ilkokullar, ortaokullar ve lise öğrencileri yer aldı. Son olarak alandan askeleri birliktler geçti.

Resmi geçit töreninde azınlık ilkokulları, Gümülcine Celal Bayar Azınlık Ortaokulu – Lisesi ile Hayriye Medresesi öğrencileri de yer aldı.

Törende hükümeti Göç Politikaları Bakanlığı Genel Sekreteri Kostantinos Papadimitriu temsil etti.

Gümülcine’deki çelek törenine Rodop milletvekilleri Mustafa Mustafa, Ayhan Karayusuf, Doğu Makedonya - Trakya Eyalet Başkan Yardımcıları Nikos Çalikidis, Tarkan Multaza, Gümülcine Balediye Başkanı Yorgos Petridis, emniyet ve askeri yetkililer ile Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Murat Ömeroğlu katıldı.

İskeçe’de de 25 Mart nedeniyle yapılan resmi geçit törenine okulların yanısıra askeri birlikler ve dernekler katıldı. Geçit törenine İskeçe Merkez Türk Azınlık İlkokulu ile Muzaffer Salihoğlu Azınlık Ortaokulu ve Lisesi de katıldı. İskeçe’deki törenlerde hükümeti Ekonomi ve Kalkınma Bakan Yardımcısı ve İskeçe Milletvekili Stathis Yannakidis temsil etti.

YUNANİSTAN’IN BAĞIMSIZLIĞI ANKARA’DA DA KUTLANDI

Yunanistan’ın bağımsızlık günü, Türkiye’nin başkenti Ankara'da da düzenlenen resepsiyonla kutlandı.

Ankara’da Türkiye Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası binasında Yunanistan'ın Ankara Büyükelçisi Petros Mavroidis'in ev sahipliğinde düzenlenen resepsiyona, Türkiye Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, büyükelçiler, misyon temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı.

Resepsiyon, Yunanlı sanatçı Bettİ Harlafti'nin konseriyle başladı.

Harlafti, "Zülfi Livaneli Türk olmasına rağmen Yunanların da bestecisidir." diyerek Livaneli'den de bir eser okudu. Resepsiyon, konserin ardından verilen ve Bakan Pekcan'ın da katıldığı kokteyl ile devam etti.

Kaynak: Gündem
Ekleyen: HH
Sayı: 1058
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com