GTGB'de Aşure etkinliği
28-09-2019
Gümülcine Türk Gençler Birliği'nin düzenlediği aşure etkinliği 27 Eylül Cuma günü gerçekleşti.
Fotoğraflar

Gümülcine Türk Gençler Birliği (GTGB) bahçesinde düzenlenen Aşure etkinliği GTGB Başkanı Sedat Hasan’ın konuşmasıyla başladı. Daha sonra, Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif, Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Murat Ömeroğlu birer selamlama konuşması yaptı. Etkinliğin sonunda, Şapçı Azınlık ve Kültür Derneği’nden çocuklar günün anlam ve önemine uygun sundukları skeçler ile etkinliğe ayrı bir renk kattılar. Etkinliğin sonunda tüm katılımcılara aşure ikram edildi. Ayrıca etkinliğe 1992 – 1995 yıllarında Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu olarak görev yapan, emekli büyükelçi Hakan Okçal da katıldı.

SEDAT HASAN

GTGB Başkanı Sedat Hasan, yaptığı konuşmada GTGB olarak düzenlemiş oldukları bu etkinliğin artık geleneksel hale geldiğini ve böyle bir etkinlikte katılımcıları ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Hasan konuşmasına şöyle devam etti: “Aşure Muharrem Ayı’nın onunda yıllardır İslam coğrafyasında kutlanan önemli bir geleneğimizdir. Neden kutlandığına dair bir çok söylem ve rivayet bulunur. Aşure ayı olarak da bilinen Muharrem ayında gerçekleştiğine inanılan olaylara ilişkin bir çok rivayet vardır. Bunlardan en yaygın olarak bilinenler Nuh’un gemisinin karaya oturması Hazreti Âdem’in tövbesinın bugün de kabul edilmesi Hazreti İbrahim’in ateşten kurtulmasıdır: Muharrem ayının onuncu gününde aşure yaygın olarak Hazreti Muhammed’in torunu Hazreti Hüseyin’in Kerbela’da şehit edilişini anmak için de yapılmaktadır. Bunun yanı sıra Nuh Aleyhisselam’ın gemisinden karaya çıktığı günü geride kalan çeşitli tahılları bir araya getirip de pişirdiği şükür tatlısının hatırlanması manasında yapılan aşureler, herhalde gönüllerde bir canlanma, çoraklaşan maddi hayatımızda bir tebessüme imkan vermektedir. Kendi gibi manası da tatlıdır.”

İBRAHİM ŞERİF

Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif yaptığı konuşmada, öncelikle GTGB yeni yönetiminin bu etkinliği çok güzel bir şekilde organize ettiğini belirterek yeni yönetime teşekkür etti. Aşurenin, insanlık tarihinde ve İslam tarihinde birçok olayların gerçekleştiği tarih olarak bilindiğini kaydeden müftü Şerif, “Aşurenin bizim kültürümüzde Nuh aleyhisselamın gemisinin karaya oturduğu veya oturacağı gün. Gemide var olan bütün erzağı bir araya getirip bir yemek yapmaları ki, bunun adı da Aşuredir. Bu da bizim kültürümüzde yer almaktadır. Bunun dışında Hz. Hüseyin’in Kerbela’da şehit edilmiş olmasıdır. Aşure ayı olarak da bilinen Muharrem ayında bu tür etkinlikler yapılmaktadır” diye konuştu.

MURAT ÖMEROĞLU

Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Murat Ömeroğlu konuşmasına tüm katılımcıları selamlayarak başladı. Ayrıca etkinliğe katılan emekli büyükelçi Hakan Okçal’ı da selamlayan Başkonsolos Ömeroğlu, GTGB’nin yeni yönetiminin ilk etkinliğini düzenlediğini ve ilklerin her zaman zor olduğunu kaydetti.
Ömeroğlu GTGB’nin düzenlemiş olduğu bu güzel etkinlikte diğer soydaşlarla birlikte burada olmaktan büyük memnuniyet duyduğunu belirti.

Etkinliğe Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Murat Ömeroğlu ve eşi Aslı Ömeroğlu, Türkiye’nin emekli büyükelçilerinden Hakan Okçal, Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif, Yassıköy Belediye Başkanı Önder Mümin, DEB Partisi Genel Başkanı Çiğdem Asafoğlu, Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği Başkanı Aydın Ahmet, Batı Trakya Camileri Din Görevlileri Derneği Başkanı Sadık Sadık, BAKEŞ Başkanı Hüseyin Bostancı, Rodop Milletvekili İlhan Ahmet’i temsilen eşi Belgin Hakkı ve soydaşlar katıldı. Ayrıca etkinliğe katılanlar arasında Bursa’dan Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Bursa Şubesi Başkanı Ali Emin Latif ile çok sayıda soydaş katıldı.

Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: HH
Sayı: 1075
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com