DEB Partisi: “Cuntavari kararları kabul etmiyoruz”
04-04-2016
Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi, Eyalet Eğitim Müdürü Panayotis Keramaris’in talimatıyla azınlık okullarındaki Türkçe kullanımına getirilmek istenen kısıtlamayı “cuntavari bir karar” olarak tanımlayarak bu kararın kabul edilemez olduğunu vurguladı. DEB Partisi sözkonusu kararın derhal geri çekilmesini talep etti.

DEB Partisi’nin açıklaması şöyle: “Doğu Makedonya-Trakya Eyalet Eğitim Müdürü Panayotis Keramaris’in talimatı üzerine, ilköğretim müdürlükleri tarafından 1 Nisan 2016 Cuma günü azınlık okullarına gönderilen kararda okullarda görev yapan Türkçe öğretmenlerinin öğrencilerine yapacakları açıklamalarda, duyurularda ve bildirilerde sadece Yunanca dilini kullanmaları emrediliyor.

Söz konusu karar Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı mensubu öğretmenlerin, yine azınlık mensubu olan öğrencilere Türkçe konuşmalarını çok büyük ölçüde yasaklıyor.

Bu karar ne öğretmenlerimiz ne öğrencilerimiz ne velilerimiz ne de azınlığımız tarafından kabul edilemez ve edilmeyecektir. Lozan Antlaşması’nın azınlığımıza tanıdığı eğitim ve inanç özerkliğini alicingöz oyunlarıyla, sulandırılmış ucu açık yasalarla ve cuntavari kararla elimizden almaya çalışan zihniyete artık “dur” deme zamanı gelmiştir.

Bahsekonu olan karar ana dilde yapılan eğitime büyük darbedir. Kararın uygulanması durumunda Türkçe kullanımı derslerle sınırlı kalacaktır. Bu vaziyet çocuklarımız ve öğretmenlerimiz için incitici ve özgüveni zedeleyicidir. Bugün bu kararı boyun eğerek kabul edersek, yarınlarda özümüzün sahip olduğu bu okullarda Türkçe konuşmanın hayal olacağını bilmemiz gerekir. Hükümeti acilen müdahil olmaya ve bu keyfi uygulamaları sonlandırmaya davet ediyoruz. Hükümetin hiçbir mantıkla açıklanamayacak bu tür kararlara seyirci kalmasını ve sineye çekmesini anlamakta zorlanıyoruz. Antlaşmalarla, eğitim protokolleri ile belirlenmiş hakların bu denli keyfi uygulamalarla elimizden alınmasına hiç kimse seyirci kalmamalıdır.

Birileri de bu cuntavari kararın okullara gönderilmesi talimatını veren arkadaşa, bu okulların “azınlık okulu” olduğu, aynı zamanda bu okulların özerk olduğu ve burada Yunanca kadar Türkçenin de hakim olduğu ve her daim hakim olacağını anlatmalıdır.

Azınlık okullarında eğitim kalitesinin yükseltilmesi, çocuklarımızın çağdaş bir eğitim alması için çaba harcanması beklenirken, ipe sapa gelmez kararlarla enerjimizin alınmasının, beynimizin meşgul edilmesinin altında planlı oyunlar olduğunun farkındayız.

DEB Partisi olarak bu oyunu gördüğümüzü ve bu oyuna azınlık olarak boyun eğmeyeceğimizi, bu hiçbir dayanağı olmayan kararın derhal geri çekilmesini talep ettiğimizi tüm kamuoyu ile paylaşırız.”

Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: OA
Sayı: 1083
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com