Dimetoka’daki mescidi de kapattılar!...
14-03-2017
Meriç iline bağlı Dimetoka’daki Türklerin kurduğu derneğin mescidi polisin talimatıyla kapatıldı. Geçtiğimiz günlerde Aleksandria’da yaşayan Türklerin oluşturduğu dernekteki mescitten sonra, şimdi de Dimetoka’daki mescide “yasak” getirilmesi Batı Trakya Türklerinin ibadet özgürlüğünün sorgulanmasına neden oldu.

Dimetoka Müslümanları Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Süleyman Macır, bölgede yaşayan Türk soydaşlara ait mesicidin kapatılma kararının kabul edilemez olduğunu belirterek, “Mescidimizin kapatılması bizleri çok üzdü. Gerçekten çok yazık. Biz burada çocuklarımıza Kur’an-ı Kerim’i öğtetiyorduk. Cuma namazlarımızı kılıyorduk. Bizlere bir yer göstersinler, bu yer kilise bile olsa bizler oraya gidip dini ibadetimizi yapmak, namazımızı kılmak istiyoruz.” dedi.

“KARAR EMNİYETE ÇAĞRILARAK BİZE TEBLİĞ EDİLDİ”
Dimetoka’daki mescidin kapatılması kararıyla ilgili GÜNDEM’e konuşan dernek başkanı Süleyman Macır, ilgili kararın kendilerine 9 Mart Perşembe günü ulaştığını belirterek yaşanan gelişmeleri şöyle anlattı: “Dimetoka’daki mescit, 2016 yılında faaliyete geçmişti. Dini ibadetlerimizi yerine getiriyor, Cuma ve teravih namazlarımızı burada kılıyorduk. Bunun yanında çocuklarımıza Kur’an-ı Kerim dersleri veriliyordu. Bizlere mescidin kapatılma kararı, 9 Mart Perşembe günü Dimetoka emniyetine çağrılarak tebliğ edildi. Bizlere bu mescidin faaliyetlerine devam edebilmesi için Eğitim, Araştırma ve Din İşleri Bakanı’ndan gerekli iznin olması gerektiği belirtildi. Bizlere ilgili kararın tebliği sırasında Dimetoka Emniyet Müdürü üzgün olduğunu ancak bu kararı almaya mecbur kaldığını ifade ettiğini söyledi. Evet ne yazık ki durum böyle. Bu noktada şunu hatırlatmak istiyorum. Geçtiğimiz aylarda mescidimizin camları iki kez kırılmıştı. Bu kararın da nereden geldiğini çok merak ediyoruz.”

“BİZİM İÇİN ÇOK BÜYÜK BİR SORUN”
Yaşanan bu sorunun kendileri için çok büyük bir sorun olduğunu kaydeden dernek başkanı Macır, geçen yıl Dimetoka Camiinde bir Mevlid-i Şerif okutmak istediklerini ancak bunun bazı çevrelerce engellenmek istendiğini hatırlatarak, yaşanan bu gelişmelerin bölge halkını derinden üzdüğünü söyledi.

“HUKUKİ MÜCADELEMİZİ BAŞLATTIK”
“Camide mevlid okutmak istedik ve bizi camiden koşturmak istediler. Şimdi de diğer bir emre göre mescidimizi kapatmak istiyorlar. Ben soruyorum; Kim veriyor bu emirleri? Bizleri hiç bir yerde kabul etmiyorlar” diyen Süleyman Macır sözlerine şöyle devam etti: “Bizler bölge halkı olarak tüm bu yaşanan gelişmeler doğrultusunda avukatımız aracılığıyla gerekli hukuki mücadelemizi başlatmış bulunmaktayız. Şu anda emniyet yetkilileri mescid önünde içeriye girip girmediğimiz yönünde kotrollerine devam ediyor. Şu anda mescidimizin kapısı mühürlenmiş durumda. İnanması zor ama ne yazık ki böyle.”

“BİZLERE KİLİSEDE YER VERSİNLER, KİLİSEDE İBADETİMİZİ EDELİM, NAMAZIMIZI KILALIM”
Mescidin kapatılması olayını Macır, “Bu bir korkutma politikasıdır. Bakın görün biz istediğimiz zaman mescidi kapatabiliriz. Ancak tüm bu yaşananlardan dolayı büyük bir üzüntü içindeyiz. Bu milletimizin ibadet özgürlüğüne, inanç özgürlüğüne karşı vurulan bir darbedir. Bizler camiye gidiyoruz, kabul edilmiyoruz. Kendi mescidimizi kuruyoruz, kabul edimiyoruz. O zaman biz kiliseye gidelim, bizlere kilisede bir yer versinler. Kilisede ibadetimizi edelim, namazımızı kılalım, bizim için sorun yok” sözleriyle değerlendirdi.

“BİZE DAYATILAN ATANMIŞ MÜFTÜNÜN ARKASINDA NAMAZ KILMAK İSTEMİYORUZ”
Önümüzdeki günlerde Cuma namazını bir camide kılmak istediklerini ifade eden dernek başkanı Süleyman Macır sözlerini şöyle tamamladı: “Bizler Cuma namazını bir camide kılmak istiyoruz. Ama bize dayatılan atanmış müftünün arkasında namaz kılmıyoruz, kılmak istemiyoruz. Önümüzdeki günlerde yakın bir köye giderek Cuma namazını o şekilde kılmayı düşünüyoruz. Fakat mescidimize ve derneğimize karşı bu tavrı anlamış değiliz. Bu şekilde Yunanistan genelinde çok sayıda dernek ve mescit var. dimetoka derneği ve mescidinin böyle bir muameleyle karşı karşıya olması çok düşündürücü. Hepimiz çok üzgünüz.”

Kaynak: GUNDEM
Ekleyen: ÖA
Sayı: 1083
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com