ABTTF: “Adli kovuşturmalar bir yıldırma ve baskı aracına dönüştü”
06-11-2018
Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF), Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif’in, 29 Ekim Pazartesi günü Gümülcine Emniyet Müdürlüğü’nde ifade vermesine tepki gösterdi.

Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosluğu’nda, “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” nedeniyle yaptığı konuşmada “halkı ayrıştırma” ve “şiddete teşvik etme” suçlarını işlediği iddiasıyla İbrahim Şerif aleyhine soruşturma başlatılmasıyla ilgili olarak ABTTF Başkanı Halit Habipoğlu şu açıklamayı yaptı:

“Gümülcine Faziletli Müftümüz İbrahim Şerif’in savcılığın emriyle emniyette ifade vermeye çağrılmasıyla son dönemde Batı Trakya Türk toplumunun ileri gelenlerini hedef alan soruşturmalara bir yenisi daha eklenmiştir. Yaşanan bu son olay, Batı Trakya Türkleri’nin özgür iradeleriyle seçtiği ve kabul ettiği müftülerimize yönelik tekrar eden adli kovuşturmaların bir yıldırma ve baskı aracına dönüştüğünü bir kez daha göstermiştir. Yunan makamlarını Batı Trakya Türk toplumunun dini özgürlüğüne saygı göstermeye, seçtiğimiz müftülerimizi yıldırma ve sindirme girişimlerine ivedilikle son vermeye çağırıyoruz.”dedi.

Kaynak: Gündem
Ekleyen: HH
Sayı: 1079
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com