Edirne’de Balkan – Türk kadın çalıştayı
18-02-2019
Balkanlar’da yaşayan Türk kadınlarının sorunlarına çözüm önerileri sunulmasını amaçlayan “Mirasımızın İzinde: 1. Balkan – Türk Kadın Çalıştayı”, Trakya Üniversitesi ve KADEM Tekirdağ Temsilciliği’nin işbirliği ile 16 Şubat Cumartesi günü Edirne’de Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi’nde gerçekleşti.
Fotoğraflar

Etkinlikte, TBMM Başkanvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop ve KADEM Başkanı Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu’nun yanı sıra Türkiye ve Balkanlar’dan siyaset, akademi ve sivil toplum alanında isimler ağırlandı.

9 Balkan ülkesi ve Türkiye’den temsilcilerinin yer aldığı çalıştaya, Batı Trakya Türk Kadın Platformu adına Dr. Pervin Hayrullah ve Sözcü Sevil Şerifoğlu ile GÜNDEM Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hülya Emin konuşmacı olarak katıldı.

Etkinlikte, Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif, DEB Partisi Genel Başkanı Çiğdem Asafoğlu, Dr. Sadık Ahmet’in eşi ve DEB Partisi Onursal Başkanı Işık Sadık Ahmet, Gümülcine Belediyesi meclis üyesi Sibel Mustafaoğlu de yer aldı. Batı Trakya’dan 70 kadının katıldığı çalıştayda, açılan sergide Batı Trakya el sanatları ve geleneksel kıyafetleri de tanıtıldı.

Balkan Kongre Merkezi’nde yapılan çalıştay saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Protokol konuşmalarını ise KADEM Tekirdağ Temsilcisi Zeynep Şentop Şahin, Trakya Üniversitesi’nden Dr. Nilgün Tabakoğlu, KADEM Başkanı Saliha Okur Gümrükçüoğlu, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, TBMM Başkanvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop yaptı.

TBMM BAŞKANVEKİLİ MUSTAFA ŞENTOP

TBMM Başkanvekili Mustafa Şentop yaptığı konuşmada, kadınların kültür taşıyıcıları olduğunu, kültürün ince detaylarını dokuyarak sonraki kuşaklara aktarılmasında büyük önem taşıdığını vurguladı. Şentop, çalıştayın düzenlenmesinde başta KADEM olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür etti.

20. yüzyılın insanlık tarihinin en vahşi ve en kanlı yüzyılı olduğunu, yaşanan savaşlar nedeniyle 100 milyona yakın insanın hayatını kaybettiğini ifade eden Şentop, 21. yüzyılın başında insanlığın çıkış ve arayış içerisinde olduğunu vurguladı.

“BABA OCAĞI”

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu da Osmanlı medeniyetinin Edirne'de kurulduğunu söyledi. Edirne'nin Evlad-ı Fatihan'a baba ocağı olduğunu ifade eden Tabakoğlu, o yüzden çalıştayın Edirne'de yapılmasının çok anlamlı olduğunu kaydetti.

Tabakoğlu, geleneksel hale getirmeyi hedefledikleri çalıştay ile ilgili olarak “Bu çalıştay, siyaset, akademi ve sivil toplumdan birçok önemli ismi buluşturacak olmanın çok ötesinde, somut çıktılarıyla soydaşlarımızın sorunlarına çare üretecek bir platform haline gelecek.” diye konuştu.

KADEM Başkanı Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu ise kökleri asırlar öncesine dayanan kadim dostluğu ve kardeşliği yad etmek için bir araya geldiklerini söyledi.

Etkinliğin düzenleme komitesinde yer alan KADEM Tekirdağ Temsilcisi Zeynep Şentop Şahin, “Bu çalıştayda Türkiye ve 9 Balkan ülkesinden 40’ın üzerinde siyaset, akademi ve sivil toplumun önde gelen isimleri bir araya gelecek. Amacımız devletimizin dış politikasının önemli bir parçası olan soydaşlarımıza desteğinin farkında olarak sivil toplum nezdinde farkındalığı arttırmak, kadın sorunları ile ilgilenen sivil toplum kuruluşları arasında ortaklıklar ve iş birliklerinin geliştirilmesinde katkı sunacak bir zemin oluşturmak. Ayrıca çok kültürlü bir toplum içerisinde yaşayan soydaşlarımıza milli ve manevi değerlerin aktarımı konusunda sivil toplum kuruluşları ve akademisyenler arasında bilgi ve iyi uygulama örneklerinin paylaşılmasını sağlamak istiyoruz.” diye konuştu.

Trakya Üniversitesi adına düzenleme komitesinde yer alan Dr. Nilgün Tabakoğlu, “Milli ve manevi değerlerin korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara taşınmasında karşılaşılan sorunlar ve çözüm yolları gibi önemli konuların işleneceği etkinliğimizle, umuyorum ki Balkanlar’daki soydaş kadınların sesi olacağız, onların sorunları için çözüm önerileri geliştireceğiz. Gerek ülkemizde gerek dünyada, Balkanlar’daki soydaşlarımız adına ses getiren, gündem yaratan bir çalıştaya imza atacağız.” ifadelerine yer verdi.

AÇILIŞ PANELİ

“Mirasımızın İzinde: Balkanlar’da Türkler” başlıklı açılış panelinde ise Kosova Demokratik Türk Partisi Milletvekili ve Parlamento Başkan Vekili Müferrah Şinik, Makedonya Anayasa Mahkemesi üyesi Salih Murat, Karadağ Müftüsü Rıfat Feyziç, çalıştayın Danışma Kurulu’nda da yer alan BAKEŞ Genel Müdürü Pervin Hayrullah konuşma yaptılar.

“Balkanlar’da Kadın Olmanın Zorlukları ve Sivil Toplum Kuruluşlarının Önemi” başlıklı oturuma konuşmacı olarak katılan Batı Trakya Türk Kadın Platformu Sözcüsü ve İskeçe Türk Birliği Kadın Kolu Başkanı Sevil Şerifoğlu, Platform hakkında bilgi verdi. Rodop İli Türk Kadınları Kültür Derneği Başkanı Hülya Emin de kurulmasına izin verilmeyen söz konusu derneğin hukuki sürecini anlattı.

Çalıştaya katılamayan psikolog ve Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği yönetim kurulu üyesi Asime Hasanoğlu’nun tebliği de çalıştaya yazılı olarak sunuldu.

Çalıştay çalışmaları, oturum raporları ve sonuç bildirgelerinin okunmasıyla son buldu. Çalıştaya katılanlara plaketlerini TBMM Başkanvekili Mustafa Şentop ile Trakya Üniversitesi Rektörü Erhan Tabakoğlu verdiler.

Etkinlik, Trakya Üniversites Balkan Senfoni Orkestrasının “Balkan Türk Kadın Bestekarlar Konseri” ile kapandı.

Kaynak: Gündem
Ekleyen: HE
Sayı: 1082
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com