Miçotakis: “Niyetim Başbakana bağlı Muslüman Komisyonu oluşturmaktır”
15-03-2019
Yeni Demokrasi Partisi Başkanı Kiriakos Miçotakis Batı Trakya ziyareti kapsamında 15 Mart günü Rodop ilinin ardından İskeçe İlini ziyaret etti.
Fotoğraflar

İlk olarak Bulustra (Avdira) Belediyesi’nin merkezi Yenice'ye giden Miçotakis burada esnafı ziyaret etti ve halka sohbet etti. YDP başkanı ayrıca bölgenin sorunları ile ilgili olarak Belediye Başkanı Yorgos Çitiridis’ten bilgi algı.


Kiriakos Miçotakis’in bir sonraki durağı Topiros Belediyesi’ne bağlı Göynüklü köyü oldu. Burada bir kahvenede halk ile bir süre sohbet eden YDP Başkanı, Belediye Başkanı Kostas Mihoglu ile de görüşerek belediye hakkında bilgi aldı.

Miçotakis’in köy ziyaretlerinin son durağı Mustafçova Belediyesi’nde bulunan Şahin köyü oldu. Burada da köy halkı ile kahvehanede sohbet eden Miçotakis Mustafçova Belediye Başkanı Cemil Kabza ile de görüştü.

“BAŞBAKANA BAĞLI MÜSLÜMAN KOMİSYONU KURULMASINI AMAÇLIYORUM”

YDP Başkanı Kiriakos Miçotakis köy ziyaretlerini tamamladıktan sonra İskeçe’de bulunan bir otelde basın toplantısı düzenledi. Doğu Makedonya Trakya Eyaleti’ndeki yerel basının davetli olduğu toplantıda Miçotakis, azınlıkla ilgili olarak da açıklamalarda bulundu. Kendisine yöneltilen soru üzerine Yeni Zelanda’da meydana gelen terör saldırısını kınadığını belirten Miçotakis Batı Trakya’da yaşayan azınlığın varlığına önem verdiklerini ve bölgenin Müslümanlarla Hristiyanların barış içinde yaşayabildikleri bir bölge olarak dünyaya örnek gösterilebileceğini söyledi. Miçotakis sözlerine şöyle devam etti: “1990'lı yılların başında Konstantinos Miçotakis İsonomia – İsopolitiya'yı (yasalar önünde eşitlik) uygulamaya koydu. Böylece dinine bakmaksızın herkese eşit haklar ve eşit şartlar sağladı. Bu politikayı ondan sonraki tüm hükümetler uygulamaya devam etti. Tüm bunlara rağmen hala çözüme kavuşması gereken bazı konular var. Eğitim sorunu, vakıflarla ilgili kanunun yenilenmesi ve güncellenmesi ve daha bir çok halletmemiz gereken konular var. Bu sebeple benim niyetim Başbakana bağlı Müslüman Komisyonu oluşturmaktır. Böylece azınlık en üst düzeyde söz hakkına sahip olacak ve azınlıkla devlet arasındaki diyalog kurumsal bir karaktere sahip olacak. Belirli hedefler belirleyelim, bunların takipçisi olabilelim ve imkanlarımız çerçevesinde bunları uygulayabilelim.”


“AZINLIK ÇOÇUKLARI TÜRKÇE VE YUNANCA EĞİTİMİ EN İYİ ŞEKİLDE ALMALI”

Kiriakos Miçotakis azınlık eğitimi ile ilgili kendisine sorulan soru üzerine eğitime çok büyük önem verdiğini belirterek, azınlık çoçuklarının okulu bitirdiklerinde hem Türkçe’yi hem Yunanca’yı aynı derecede iyi öğrenmiş olmalarının önemli olduğunu söyledi. Bu konuda bir çok öneriler bulunduğunu söyleyen Miçotakis “Anaokullarından başlayarak, ilkokulla, orta ve lise ile devam ederek, örnek verecek olursak devlet okullarında Türkçe yabancı bir dil olarak okutulabilmeli ki devlet okullarını seçen azınlık çocukları, ki sayıları son dönemde oldukça fazla, anadilleri ile evlerinde öğrenip konuştukları dilleri ile irtibatlarını devam ettirebilsinler. Bu konuya açık olmamız gerekiyor. Azınlık çocukları için en kötü sonuç okulu bitirdiklerinde ne Türkçe’yi ne de Yunanca’yı iyi konuşamamaları olacaktır. Bu konuda bir çok ülkede iki dilli eğitim sistemleri konusunda örnekler var ve çok iyi uygulanıyorlar. Ben inanıyorum ki bizlerde azınlık eğitiminin kalitesini en iyi şekilde düzeltecek çözümleri bulabilir böylece okul bittiğinde çocuklara Türkiye’de okuma, ki biz özgür bir ülke olarak bunu engelleyemeyiz, seçeneğinin yanında ülkemizde okumalarını için daha çok fırsatlar verebilelim.” ifadelerini kullandı. 1995 yılından itibaren azınlık öğrencilerine uygulanan binde beşlik kontenjandan da bahseden Miçotakis bu ayrıcalık sayesinde yaklaşık altı bin azınlık öğrencisinin Yunan üniversitelerinde okumayı tercih ettiğini kendilerinin de bu uygulamayı devam ettirerek daha da fazla öğrencinin Yunanistan üniversitelerini tercih etmesini sağlamak istediklerini söyledi. Azınlık eğitiminin kalitesini yükseltmenin kendisi için azınlık politikaları açısından en öncelikli konu olduğunu söyleyen YDP Başkanı daha iyi bir eğitim kalitesinin sağlanmasıyla azınlık çocuklarının her alanda eşit imkanlara kavuşacaklarını belirterek hiç bir azınlık öğrencisinin kendisini diğer öğrencilerden daha düşük seviyede görmemesinin önemli olduğunu söyledi.


Basın toplantısının ardından Miçotakis, Doğu Makedonya Trakya Eyaleti başkanlığı için desteklediği başkan adayı Hristos Metios ile birlikte DMT Eyaleti için partisinin programını açıkladığı etkinliğe geçti. Burada yaptığı konuşmada son seçimlerde azınlık insanının SİRİZA Partisi’nin vaadlerine inanarak SİRİZA’ya yüzde 50’lere yaklaşan oy oranı ile destek verdiğini ancak umduğunu bulamadığını belirten Miçotakis kendilerinin üretecekleri azınlık politikaları ile azınlığın güvenini kazanmak için her türlü çabayı göstereceklerini söyledi.

Kaynak: Gündem
Ekleyen:
Sayı: 1082
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com