Erken seçim süreci başladı
11-06-2019
Aleksis Çipras: "Sizden, anayasaya dayanarak meclisi feshedip halkın verdiği yetkiyi yenilemek için erken seçim ilan etmenizi rica ediyorum."

Başbakan Aleksis Çipras, parlamentonun feshedilerek erken seçime gidilmesi talebini cumhurbaşkanına iletti. Böylece ülkenin erken seçime gitmesi için süreç resmen başlamış oldu.

Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos tarafından kabul edilen Çipras, "Sizden, Anayasa'ya dayanarak meclisi feshedip halkın verdiği yetkiyi yenilemek için erken seçim ilan etmenizi rica ediyorum." dedi.

Çipras, genel seçimlere normal şartlarda daha 4 ay olduğunu belirterek, "Bu durumun ulusal ekonomimizin düzgün gidişatına tehdit oluşturmaması benim sorumluluğum. Verimli bir döneme girdiğimiz bu gidişatın hiçbir şekilde sekteye uğramaması gerekir." diye konuştu.

Pavlopulos ise Çipras'ın talebini kabul ettiğini, gerekli düzenlemenin uygulamaya konulacağını söyledi.

Görüşmenin ardından, erken seçimin 7 Temmuz'da düzenlenmesi için cumhurbaşkanlığı kararnamesinin yayınlanacağı ifade edildi.

Çipras, 26 Mayıs'ta gerçekleştirilen Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde partisi SİRİZA'nın, ana muhalefetteki Yeni Demokrasi (ND) partisinin önemli oranda gerisinde kalması üzerine erken seçim kararı almıştı.

Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: HE
Sayı: 1083
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com