Sturnaras: Yunanistan'ın acil olarak dış yatırıma ihtiyacı var
02-08-2019
Yunanistan Merkez Bankası Başkanı Yannis Sturnaras, Amerikan Fortune dergisine verdiği röportajda Yunanistan'nın ekonomide büyüme sağlaması için yabancı yatırıma ihtiyacı olduğunu vurguladı.

Sturnaras, finans, bankacılık ve rekabet sektörlerinde ilerleme kaydedilmesine rağmen, yüksek borç, yatırım açığı ve beyin göçü gibi sorunların krizin bir mirası olarak yıllarca süreceğini söyledi.

Merkez Bankası Başkanı, “Acil bir şekilde doğrudan yabancı yatırımlara ihtiyacımız var. Daha yüksek büyüme oranları elde etmek için daha fazla yatırıma ihtiyacımız var. Krizden önce milli gelirin yüzde 20 oranı civarında yatırım varken, bugün bu oran yüzde 10 dolaylarında.” ifadelerini kullandı.

Yunan ekonomisinin riskten kurtulup kurtulmadığına yönelik soruya ise Sturnaras, “Kesinlikle hayır. Kemer sıkma programlarından yeni çıkmış bir ülke dikkatli olmak zorundadır.” yanıtını verdi.

Sturnaras ayrıca kemer sıkma politikalarının uygulandığı yılların birçok Yunanlı için zor yıllar olduğunu belirterek, “Yüz binlerce kişi ülkeyi terk etmek zorunda kaldı. Ülkede kalanların gelirleri yüzde 25'ten daha fazla daraldı. Bu 1920'lerde ve 1930'larda ABD'nin yaşadığı Büyük Buhran’ı hatırlatan çok ciddi bir durum iken, Yunanistan'da daha uzun sürdü. Bu yüzden bizler için asla unutamayacağımız bir ders.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Gündem
Ekleyen: HE
Sayı: 1083
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com