Azınlık okulları kapanıyor, eğitim kan kaybediyor
02-08-2019
Yeni eğitim yılının başlamasına kısa bir süre kala, azınlık eğitimi ve azınlık okullarıyla ilgili endişe verici haberler gündeme gelmeye başladı.

Edinilen bilgiye göre, Batı Trakya genelinde 6 Türk azınlık ilkokulunun daha kapatılması karara bağlandı.

Geçen yıllarda çok sayıda azınlık ilkokulu öğrenci azlığı gerekçe gösterilerek Eğitim Bakanlığı tarafından kapatılmıştı. Bu uygulamanın devam ediyor olması azınlık içinde endişe ve tepkiyle karşılanıyor.

Son 10 yılda kapatılan azınlık ilkokulu sayısı 60’ı aşarken, azınlık ilkokullarında eğitim gören öğrenci sayısında da ciddi bir azalma yaşanıyor. Batı Trakya Türk Azınlığı’nın eğitimle ilgili taleplerine yanıt vermeyen Atina yönetimi, her yıl daha da büyüyen bu sorunun çözümü için bir diyalog sürecinden de uzak duruyor. Bunun sonucu olarak son 20 yıldır, azınlık eğitimi kan kaybetmeye devam ediyor.

Her eğitim yılının başında kapatılan okullar ise kan kaybeden azınlık eğitiminin bir göstergesi haline geldi. Çerçevesi başta Lozan Antlaşması olmak üzere, ikili anlaşmalar ve özel düzenlemelerle belirlenen azınlık eğitiminin özel statüsünü dikkate almadan azınlık okullarının kapatılması tepkiyle karşılanıyor. Ancak azınlığın tepkileri dikkate alınmadan, söz konusu uygulama farklı hükümetler tarafından devam ediyor.

RODOP İLİNDE 4 İSKEÇE VE MERİÇ’TE BİRER OKUL KAPATILIYOR

2019 – 2020 eğitim öğretiminin başlamasına bir ay kala, Batı Trakya genelinde bazı azınlık ilkokullarının kapatılacağı gelen haberler arasında yer alıyor. Gazetemize ulaşan bilgilere göre; Eğitim Bakanlığı ve bölgedeki yerel kurumlar yeni eğitim yılı öncesinde 6 azınlık ilkokulunun kapatılmasını kararlaştırdı. Bu bilgiler henüz kesinlik ve resmiyet kazanmış değil; ancak yetkililerin söz konusu okulların kapatılacağını önümüzdeki günlerde duyurması bekleniyor.
Kapatılması planlanan azınlık ilkokullarından dördünün Rodop ilinde, birinin İskeçe ilinde, bir ilkokulun da Meriç ilinde olduğu öğrenildi. Rodop ilinde Dündarlı, Bulduklu, Doğanca ve Melikli köylerindeki azınlık ilkokullarının; İskeçe ilinde Zeynelli köyü azınlık ilkokulunun, Meriç ilinde ise Çilingirmahalle azınlık ilkolunun kapatılması bekleniyor.

BAZI OKULLARDA SINIF SAYISI AZALTILABİLİR

Öte yandan, yeni eğitim – öğretim yılında kapatılacak okulların yanı sıra bazı azınlık ilkokullarında sınıf sayılarının azaltılacağı öne sürüldü. Örneğin 12 sınıflı bir okulun, 10 sınıfa veya 6 sınıflı bir köy ilkokulunun 4 sınıfa indirileceği belirtildi. Azınlık ilkokullarındaki sınıf sayılarının azaltılması, beraberinde bu okullarda görev yapan öğretim personelinin de azalacağı anlamına geliyor. Böylece azınlık ilkokullarında görev yapan öğretmen sayısında azalma yaşanacak.

“AZINLIK EĞİTİMİ AÇISINDAN ENDİŞE VERİCİ”

Azınlık okullarıyla ilgili haber ve duyumları GÜNDEM’e değerlendiren azınlık eğitim kurumlarının başkanları, söz konusu haberlerin resmiyet kazanması durumunda bunun endişe verici olduğunu vurguladılar. Bu tür gelişmelerin azınlık açısından üzücü olduğunu belirten azınlık eğitim çevreleri, olumsuz gidişatın mutlaka durdurulması gerektiğini, bunun için de hükümetten iyi niyet beklediklerini vurguladılar.

Bu arada, kapatılması muhtemel azınlık okulları ve sınıf sayıları azaltılacak okulların hangileri olacağı konusunun önümüzdeki günlerde resmiyet kazanması bekleniyor. Azınlık temsilcilerinin ise bu alandaki olumsuz gidişatın durdurulması ve okulların kapatılmasını öngören kararların durdurulması için ne tür girişimlerde bulunacakları merak konusu.

Kaynak: Gündem
Ekleyen: OA
Sayı: 1083
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com