FUEN Başkan Yardımcısı Habip Oğlu Moskova’ya çalışma ziyareti gerçekleştirdi
23-08-2019
Avrupa Milletleri Federal Birliği(FUEN), Rusya’da yaşayan Türk milletlerinden biri olan Kumukları temsilen Qumuqlar’ın FUEN’e yaptığı üyelik başvurusunu incelemek amacı ile Rusya’ya keşif ziyareti gerçekleştirdi.
Fotoğraflar

Moskova Kumuk Derneği “Qumuqlar”ın FUEN’e yaptığı üyelik başvurusuna istinaden üyelerden sorumlu Başkan Yardımcısı olarak Habip Oğlu, Moskova’da Kumuklar ile bir araya gelerek Kumukların üyelik başvurusuna yönelik incelemede bulundu.

Kumukların FUEN’e üyelik başvurusu incelemek üzere Moskova’ya giden Habip Oğlu, Moskova’daki diğer Türk milletleri ile tanışma toplantısında bir araya geldi

FUEN Sekretaryası’ndan Arvid Martens ile FUEN Türk Azınlıkları/Toplulukları Çalışma Grubu(TAG) Sekretaryası’ndan Melek Kırmacı Arık’ın eşlik ettiği ziyarette Habip Oğlu, 20 Ağustos 2019’da Moskova Kumuk Derneği “Qumuqlar” ile yapılan toplantıda Başkan Ruslan Salakhbehov ve Qumuqlar Yönetim Kurulu üyeleri ile bir araya geldi. Bu toplantıda Başkan Ruslan Salakhbehov, Rusya’daki Kumuk toplumu hakkında bilgi vererek derneklerinin gerçekleştirdikleri çalışmaları hakkında Habip Oğlu’nu bilgilendirdi.
Qumuqlar’ın FUEN’e üyelik başvurusunu incelemek üzere Moskova’da olduklarını belirten Habip Oğlu, 2013’ten bu yana misafir kategorisinde FUEN TAG toplantılarına iştirak eden Qumuqların FUEN’e üyelik başvurusunun gerçekleşmesi halinde Kumukların Avrupa’daki diğer ulusal azınlıklar ve topluluklar ile tanışma imkanı edinerek Kumukların Avrupa’da daha görünür ve tanınır hale geleceğini belirtti.
Qumuqlar ile yapılan görüşmenin ardından Qumuqların organizasyonu ve ev sahipliğinde Habip Oğlu, Moskova’da yaşayan Türk topluluklarının temsilcileri ile tanışma toplantısı gerçekleştirdi. Kumukların yanı sıra Nogaylar, Tatarlar, Altaylar, Gagavuzlar, Uygurlar ve Özbeklerin katıldığı toplantıda Türk toplulukları kendilerini ve temsil ettikleri derneklerin çalışmalarını aktardılar.

Habip Oğlu FUEN üyesi Ahıska Türkleri ve Karaçay-Balkar Türklerini ziyaret etti

Moskova ziyareti dolayısı ile Habip Oğlu, FUEN’e üye Rusya’daki Ahıska Türklerinin kuruluşu Milletlerarası Ahıska Türkleri Cemiyeti VATAN Başkanı Cavid Aliyev ve Karaçay-Balkar Türklerinin kuruluşu Karaçay-Balkar Geleneklerini Güçlendirme ve Geliştirme Vakfı(Bars-El) Başkanı Ali Totorkulov ile görüştü.

Kaynak: Gündem
Ekleyen: OA
Sayı: 1082
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com