“Gümülcineliler Kulübü” Avrupa Tarihi Kafeler Birliği üyesi oldu
10-09-2019
Gümülcine’nin ayakta kalan az sayıdaki tarihi yapılarından biri olan “Gümülcineliler Kulübü” resmi olarak Avrupa Tarihi Kafeler Birliği üyesi oldu.

Avrupa genelinde 12 ülkeden 52 kafenin üye olduğu Avrupa Tarihi Kafeler Birliği’ne Hanya’daki tarihi “Kipos” kafesinin ardından Yunanistan’dan üye olan ikinci kafe “Gümülcineliler Kulübü” oldu.

1921 yılından beri faaliyet gösteren “Gümülcineliler Kulübü”nün bulunduğu bina Yunanistan’daki Osmanlı varlığının son dönemlerinde inşa edilmiş, etkileyici yüksek tavanları, iç merdivenleri ve büyük pencereleri ile neoklasik mimarinin örneklerinden biri olarak dikkat çekiyor. “Gümülcineliler Kulübü” sık sık kültürel etkinliklere, kitap sunumlarına, müzik ve tiyatro etkinliklerine ev sahipliği yapıyor.

Avrupa Tarihi Kafeler Birliği, Avrupa genelinde zaman zaman önemli olaylara ev sahipliği yapan, sanat ve siyaset dünyasının ünlü isimlerinin ziyaret ettiği sembolik mekanlardan oluşuyor. Birliğe üye olan kafeler arasında Café New York, Imperial-Café Museum, Grancaffe Quadri, Café Weimar, Les deux magots gibi dünyaca ünlü kafeler yer alıyor.

Kaynak: Gündem
Ekleyen:
Sayı: 1083
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com