İlhan Ahmet: “Bölgemiz adına büyük bir cinayet işlenmiş olacaktır”
16-09-2019
KİNAL Rodop Milletvekili İlhan Ahmet, Doğu Makedonya – Trakya Belediyeler Birliği Başkanı Lambakis’in girişimiyle Dedeağaç’ta düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada Trakya’da siyanürle altın aranmasına karşı olduğunu belirtti.

İlhan Ahmet, hükümetin buna izin vermesi durumunda bölge adına büyük bir cinayet olacağını dile getirdi. İlhan Ahmet'in, konu hakkındaki açıklaması şöyle:

“Kanadalı altın arama şirketi El Dorado Gold’a YDP hükümeti tarafından bölgemizde çalışma ruhsatı verileceği ve çalışma alanının genişletileceğine dair gelişmeler üzerine Dedeağaç eski belediye başkanı ve DM Trakya belediyeler birliği başkanı Lambakis’in girişimiyle bir araya gelen mücadele komitesi toplantısına katıldım.

Konuşmamda, Başbakan Mitsotakis ve hükümetinin, Trakya’daki halkı ölüme terk etmeyeceğine olan inancımı ifade ederek, aksi halde bu konuda bölge halkıyla birlikte mücadele etmeye hazır olduğumu açıkça beyan ettim.

Toplantıda, bu yöntemle çevreye ve insan sağlığına verilecek büyük zarar dikkate alındığında söz konusu şirkete çalışma ruhsatı verilmemesi yönünde oy birliğiyle mücadele kararı alındı. Başbakana gönderilmek üzere karar metniyle birlikte konuyla ilgili bir yazı da kaleme alınarak, imzalandı.

YDP hükümeti tarafından söz konusu şirkete siyanür ile altın ayrıştırma yöntemini kullanma izni verildiği takdirde, hükümet eliyle bölgemiz adına büyük bir cinayet işlenmiş olacaktır.”

Kaynak: Gündem
Ekleyen: HH
Sayı: 1083
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com