Zeybek dağlık bölgeler için odun yardımını sordu
21-11-2019
İskeçe SİRİZA Milletvekili Hüseyin Zeybek, İskeçe ilinin Stavrupoli ve Mustafçova belediyeleri sakinlerine yapılan yakıt (odun) yardımı hakkında Çevre ve Enerji bakanına yönelik soru sordu.

Hak sahiplerine verilen yardım miktarının yapılan başvuruları karşılayamadığını belirten milletvekili Zeybek’in bakana yönelik sorusu şöyle:

“İskeçe bölgesine ait olan Stavrupoli ve Mustafçova belediyelerine yapılacak olan yakıt (odun) yardımı hak sahibi vatandaşlarımıza orman idarelerince verilmektedir.

Her yıl 2 bin civarında başvuru dilekçesi yapılmaktadır. Orman İdaresi tarafından verilen odun miktarı yapılan başvuruları karşılayamamaktadır.

Çevre Bakanlığı ve ilgili makamlar tarafından yapılacak olan yardım için 110 bin euro’luk bir bütçe ayrılmıştır. İskeçe ve Stavrupoli orman idarelerine göre gereken miktar 200 bin euro’dur.

Burada şunu belirtmek gerekir. Geçmiş yıllarda hak sahibi halkımıza 15 metreküp odun verilmekteydi. Günümüzde mu rakam oldukça aşağılara düşmüştür (4 metreküp). Bunun yanısıra odunların taşınması ve kesilmesi için gerekli olan ek masrafların da hak sahibi vatandaşlarımız tarafından karşılanması istenmektedir.

Sayın Bakana sorulur;

· Verilecek olan odun miktarında metreküp olarak artış olacak mı? Ekonomik kriz öncesi verilen odun miktarlarını vermeyi öngörüyormusunuz?

· Ne tür önlemler almayı düşünüyorsunuz? Yapılan tüm başvuru dilekçelerini karşılamak düşüncesindemisiniz?

· Dağlık bölgede yaşayan vatandaşlarımızın kış aylarında ısınması için daha kalıcı çözümler bulunması ile ilgili herhangi bir girişimde bulunacakmısınız?”

Kaynak: Gündem
Ekleyen: HH
Sayı: 1079
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com