“Bayrağı aldılar, orduyu kovdular” haberine beraat!
28-11-2019
Savcının; "yalan haber" suçlaması nedeniyle cezalandırılması talebine rağmen, mahkeme Papadopulos hakkında beraat kararı verdi.
Fotoğraflar

İskeçe SİRİZA Milletvekili Hüseyin Zeybek’in İskeçe’de yayın yapan Mahitis gazetesi sahibi Panos Papadopulos aleyhine açtığı dava beraatla sonuçlandı.

Askerlik görevini yaptığı sırada hayatını kaybeden Ahmet Katunlu’nun Gökçepınar köyündeki cenaze töreninde yaşandığı iddia edilen olaylarda milletvekili Zeybek ve beraberindekilerin “tabut üzerindeki Yunanistan bayrağını alıp attığı ve orduyu cenazeden uzaklaştırdığı”nı iddia eden haberler üzerine, Zeybek’in Papadopulos aleyhine açtığı dava üç duruşma sonucunda tamamlandı.

Savcının, Mahitis gazetesi sahibi Panos Papadopulos’un bayrakla ilgili haberlerinin yalan olduğunun anlaşıldığını söyleyip “iftira” suçlamasından ceza almamasını ancak “yalan haber” suçlamasından ceza almasını talep etmesine rağmen, mahkeme Panos Papadopulos’un beraatine karar verdi.

SAVCI: “PAPADOPULOS YALAN HABER SUÇLAMASINDAN CEZA ALMALI”

Davanın son duruşması 27 Kasım Çarşamba günü İskeçe adliyesinde yapıldı. Sabah saatlerinde başlayan duruşmada savcı, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin “yalan haber” suçlamasının “ifade özgürlüğü”nü kısıtlayan bir özelliğinin olduğunu öngören tavsiye kararını hatırlattı. Savcı mütalaasında, şahitlerin ifadeleri ve mahkemeye sunulan belgelerden Mahitis gazetesi sahibi Panos Papadopulos’un haberinde iddia ettiği gibi bayrakla ilgili olayların yaşanmadığının anlaşıldığını vurguladı. Savcı, Papadopulos’a “iftira” suçlamasının isnat edilmemesini, ancak “yalan haber” suçlamasından ceza almasını istedi. Savcı ayrıca Papadopulos’un çok kısa bir sürede haberi yayınladığını ve çok ciddi iddialara yer vermesine rağmen, milletvekili Zeybek’in görüşünü almadığına vurgu yaptı.

AVUKAT GUNARİS: “HABER TAMAMEN YALANLARLA DOLUDUR VE PAPADOPULOS MAHKUM EDİLMELİDİR”

Hüseyin Zeybek’in avukatı Kostas Gunaris, Mahitis gazetesi sahibi Papadopulos’un haberinin tamamen yalan ve kışkırtıcı olduğunu belirterek, bunun açıkça ispatlandığını söyledi. Gunaris, Yunan bayrağına en ufak bir saygısızlık yapılmadığının cenazeye katılan askeri yetkililer tarafından da net bir şekilde yazılı olarak beyan edildiğini hatırlatarak, Papadopulos’un “iftira” ve “yalan haber” suçlamalarından ceza almasını talep etti.

Son olarak konuşan Panos Papadopulos’un avukatı Liça Mihailidu ise gazete haberinde dile getirilen olayların yaşandığını iddia ederek, “Mahkemenin bu olayların yaşandığına dair şüphesi olmamalıdır” diye konuştu. Papadopos’un çeşitli kaynaklardan elde ettiği bilgiler ışığında haberi yazdığını ile süren Mihailidu, Mahitis gazetesi sahibinin beraatini istedi.

Mahkeme başkanı mütalaaları dinledikten sonra duruşmaya bir süre ara verdi. Aradan sonra mahkeme kararı açıklandı. Mahkeme başkanı, İskeçe milletvekili Hüseyin Zeybek ve beraberindekilerin cenaze töreninde Yunanistan bayrağını tabutun üzerinden alıp attığını, ordu mensuplarını törenden kovduklarını yazan Panos Papadopulos’un beraatine karar verdi.

Karar, başta davayı açan milletvekili Hüseyin Zeybek, avukatı Kostas Gunaris ve davayı takip eden Türk azınlık mensuplarında büyük şaşkınlık yarattı.

Taraflar daha sonra mahkemeden olaysız bir şekilde ayrıldı.


HÜSEYİN ZEYBEK: “KARAR ÇOK BÜYÜK BİR HAYAL KIRIKLIĞI YARATTI, HEPİMİZ ŞOKTAYIZ”

Mahkeme kararını GÜNDEM’e değerlendiren İskeçe SİRİZA Milletvekili Hüseyin Zeybek, söz konusu kararın kendisi, davayı takip edenler ve çalışma arkadaşları üzerinde şok etkisi yaptığını söyledi.

“Mahkemenin kararı çok büyük bir hayal kırıklığı yarattı” diye konuşan milletvekili Zeybek şunları söyledi: “Gökçepınar köyünde bir gencimizi kaybetmiştik. Tabii ki vatani hizmetini yapan bu gencimizi ebediyete uğurlamak adına köye gittik ve cenazeye katıldık. Ancak birileri bu cenaze töreninde adeta olay yaratmak istedi. Cenazenin nasıl olacağına, nasıl bir tören yapılacağına dair ayrıntılar aile ile askeri yetkililer arasında anlaşılmış. Sonuçta cenaze töreni askeri tören birliğinin katılımıyla, bayrağın en önde yer almasıyla, tören subayının yer almasıyla, gönderilen çelenklerin askerler tarafından taşınmasıyla, mezarlıkta kaybettiğimiz gencimiz için askerler tarafından havaya ateş edilmesiyle ve törende yer alan bayrağın gencin babasına teslim edilmesiyle normal bir şekilde tamamlandı. Bu anlamda bir sorun yaşanmadı. Ve cenaze töreninden çok az bir süre sonra Mahitis gazetesi öyle bir haber yayınladı ki en başta beni ve tüm azınlığımızı ve önde gelenleri itham altında bıraktı. Bizim bayrağı tabutun üzerinden alıp attığımızı, orduyu cenazeden kovduğumuzu ve olay yarattığımızı iddia etti. Haber ‘Gökçepınar’da Türk darbesi’ başlığıyla duyuruldu. İnsanın okuduğu zaman tepki göstermemesi imkansız bir haberdi. Bizi, yani azınlık toplumunu bayrak düşmanı, bu ülkeye düşman bir topluluk olarak göstermeye dönük provokatif ve yalanlarla dolu bir haber. Bu haber kısa bir sürede yayıldı ve Yunanistan genelinde bir çok gazete ve web sitesinde yayınlandı. Ben de bu gazete sahibine dava açtım. İki kez davayı ertelediler. Dava bu kez görüşüldü. Tam üç duruşma yapıldı. Çarşamba günü de sonuç açıklandı. Savcı mütalaasında Papadopulos tarafından yayınlanan haberin yalan olduğunun anlaşıldığını dile getirdi. Ve Papadopulos’un ‘yalan haber’den suçlu bulunmasını istedi. Buna rağmen hakim Papadopulos’a beraat kararı verdi. Gerçekten çok şaşkınız. Adaletin zarar gördüğüne inanıyorum. Kışkırtıcı, iftira ve yalanlarla dolu, üstelik bizleri ülke genelinde hedef haline getiren bir haber – yorum cezasız bırakıldı.”

“ADALETİN VERDİĞİ KARARLAR İNANDIRICI OLMALI”

Hukuktan doğan haklarını sonuna kadar kullanmakta kararlı olduğunu vurgulayan milletvekili Hüseyin Zeybek, “Bizler adaletin verdiği kararlara saygılıyız. Ancak bu kararların da inandırıcı olması gerekiyor. Sonuna kadar da hukuktan doğan haklarımızı kullanacağız. Biz haklı olduğumuza inanıyoruz, çünkü yaşanan olayları biliyoruz. Haklı olduğumuzu biliyoruz. Buna inanıyoruz. Cenazede 2 binin üzerinde insan vardı. Herkes yaşananları gördü. Zaten mahkemede şahitlik yapanlar da herşeyi anlattı. Ordu mensupları vardı cenazede. En ufak bir şey olsaydı, en ufak bir yanlış durum olsaydı ordu mensupları bunu hem görecekti, hem de dile getireceklerdi. Şu anda mahkeme kararından dolayı biz gerçek anlamda şoktayız. Büyük bir hayal kırıklığı yaşıyoruz. Yalan habere karşı çok farklı bir muamele olmalıydı. Dediğim gibi hukuktan doğan haklarımızı kullanacağız. İstinaf savcısına itiraz etme hakkımız olduğunu öğrendim. Biz bu hakkımızı da kullanacağız. Son olarak şunu söylemek isterim ki; ifade özgürlüğü söz konusu ise bugün Mahitis gazetesine gösterilen aşırı hoşgörü neden azınlık gazetelerimizden Gündem ile Millet gazetelerine gösterilmedi? Bunun ne yazık ki çifte standart olduğunu apaçık görüyoruz. Maalesef, bizleri olmayan ve yaşanmayan olaylarla itham eden bir habere karşı açtığımız davada büyük bir hayal kırıklığı yaşadık.” diye konuştu.

BUGÜNE NASIL GELİNDİ?

Aslen Gökçepınar köyünden olan ve 2016 yılında askerlik görevini yaptığı sırada hayatını kaybeden Ahmet Katunlu’nun cenaze töreninde yaşandığı iddia edilen olaylarla ilgili olarak yaptığı haber üzerine milletvekili Hüseyin Zeybek, Mahitis Gazetesi sahibi Panos Papadopulos hakkında dava açmıştı. Papadopulos, davayı iki kez erteletti. Zeybek tarafından açılan davanın ilk duruşması 15 Kasım 2019 Cuma günü görüşülmüş ve davacı Hüseyin Zeybek, sanık Panos Papadopulos ve bazı tanıkların dinlendiği dava, 25 Kasım Pazartesi gününe ertelenmişti.

İKİNCİ DURUŞMA 25 KASIM’DA YAPILDI

Davanın ikinci duruşması ise 25 Kasım Pazartesi sabahı İskeçe adliyesinde görüşüldü. Davanın ikinci duruşmasında başta hayatını kaybeden Ahmet Katunlu’nun anne ve babası olmak üzere, dönemin İskeçe Siriza milletvekili Grigoris Stoyannidis, Mustafçova Belediye Başkanı Cemil Kabza ile bazı köy sakinleri tanık olarak dinlendi. Panos Papadopulos’un lehine ise Yunanistan Pomaklar Federasyonu Başkanı Ahmet İmam tanıklık yaptı.

Sabah başlayan duruşma öğleden sonra 16:00’da sona erdi.

Uzun süren duruşmanın ardından kararın açıklanması için dava, 27 Kasım Çarşamba sabah 10:00’a ertelendi. İskeçe adliyesindeki duruşmayı eski Atina Eyalet Başkanı Rena Duru ve SİRİZA Partisi İskeçe İl Örgütü yöneticilerinin yanı sıra İskeçeli bazı soydaşlar, din adamları, İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu, İskeçe Müftülüğü’nü temsilen Mustafa Trampa ile Secdat Küçük ve İskeçeli Türk avukatlar izledi.

GENÇ AHMET BOĞULARAK HAYATINI KAYBETMİŞTİ

Hatırlanacağı üzere Gökçepınar köyünden Ahmet Katunlu, askerlik görevini yaptığı sırada 12 Temmuz 2016 tarihinde asker arkadaşlarıyla birlikte gittiği Kavala - Keramoti plajında girdiği denizde boğularak hayatını kaybetmişti. Talihsiz gencin cenaze töreni ise 14 Temmuz Perşembe günü köyü Gökçepınar’da gerçekleşmişti. Ahmet Katunlu’nun cenaze törenine 4. Kolordu Komutanı Korgeneral İosif Mavrakis başta olmak üzere çok sayıda askeri yetkili katılmıştı. Ahmet Katunlu’nun evinde yapılan dini törenin ardından cenazede hazır bulunan üst düzey askeri bir yetkili bir konuşma yaparak ailesine başsağlığı dileklerinde bulunmuştu. Dini tören sonrası Ahmet Katunlu’nun cenazesi askerler ve halk tarafından taşınmıştı. Cenazenin önünde ise askeri tören kıtası ve Yunanistan bayrağını taşıyan diğer askerler yer almıştı. Kılınan cenaze namazının ardından cenaze yine asker arkadaşlarının omuzlarında kabristana götürülmüştü. Kabristanda, Ahmet Katunlu için askeri birlik tarafından havaya üç el ateş edilmiş, üst düzey askeri yetkililer de Gökçepınar mezarlığına girerek dini töreni yakından takip etmişlerdi. Törende yer alan bayrak ise bir subay tarafından Ahmet Katunlu’nun babasına takdim edilmişti.

Mahitis gazetesi sahibi Panos Papadopulos cenaze töreninden bir kaç saat sonra yayımladığı haberde, İskeçe Milletvekili Hüseyin Zeybek, İskeçe Müftüsü Ahmet Mete, dönemin Mustafçova Belediye Başkanı Cemil Kabza, yine dönemin İskeçe Türk Birliği Başkanı Ahmet Kurt ile DEB Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ozan Ahmetoğlu’nun organize bir şekilde Ahmet Katunlu’nun evine giderek tabut üzerindeki Yunanistan bayrağını zorla çıkardıklarını ve ordu mensuplarının cenaze törenini terk etmesini istediklerini iddia eden bir haber yayınlamıştı.

Bu haber üzerine Papadopulos’a dava açan milletvekili Hüseyin Zeybek söz konusu gazetecinin yalan haber yaparak hakaret ve karalama politikası yürüttüğünü belirtmişti.

Kaynak: Gündem
Ekleyen: OA
Sayı: 1083
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com