“ABD ile F-35 görüşmeleri en kısa sürede başlayacak”
09-01-2020
Milli Savunma Bakanı Nikos Panayotopulos özel bir televizyon kanalında yaptığı açıklamada, ABD ile F-35 savaş uçaklarının alınması için görüşmelerin en kısa sürede başlayacağını söyledi.

Panayotopulos, F-16 uçaklarının modernizasyonunun tamamlanması, F-35 uçaklarının alınması ve Mirage uçaklarının desteği ile birlikte Türkiye’ye karşı üstünlüğü yeniden kazanma durumunun ortaya çıkacabileceğini iddia etti. Bakan, F-35’lerin alımının 2024 yılında başlayabileceğini sözlerine ekledi.

Yunanistan ile Türkiye arasında son dönemde yaşanan gerilimin düşmesi için ABD’nin bulunacağı girişimler hakkında da görüşlerini ifade eden Savunma Bakanı, “Başkan Trump’ın telefonu açıp Erdoğan ile konuşması şart değil. Devreye sokulabilecek çok fazla iletişim kanalı var.” dedi.

Yunan yetkililerin ABD yetkilileri ile yaptığı görüşmelerde sunduğu “kırmızı çizgiler” hakkındaki soruya cevap veren Panayotopulos, bazı sınırlar olduğunu açık ve net bir şekilde ortaya koyduklarını belirterek, Türkiye, Yunanistan’ın egemenlik haklarına karşı çıkmaya devam ederse dinamik bir tepki verme durumuna kadar varabileceklerini söyledi.

Son olarak Başbakan Miçotakis ve beraberindeki heyetinin, Amerikan Kongresi ve Temsilciler Meclisi üyeleri ile yaptığı görüşmelere de değinen Savunma Bakanı, özellikle ABD’nın dış politikasında etkin kişilerin bulunduğu Kongrenin Dış İlişkiler Komitesi ile yapılan temasların son derece önemli olduğunu söyledi.

Kaynak: Gündem
Ekleyen: OA
Sayı: 1083
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com