Ekaterini Sakellaropulu Yunanistan’ın ilk kadın Cumhurbaşkanı oldu
22-01-2020
Ekaterini Sakellaropulu, 22 Ocak Çarşamba günü yapılan oylamada Yunanistan’ın ilk kadın cumhurbaşkanı oldu.

Başbakan Kiriakos Miçotakis başkanlığındaki Yeni Demokrasi Partisi (YDP) hükümetinin adayı Danıştay Başkanı Ekaterini Sakellaropulu, ilk kadın cumhurbaşkanı oldu.

Sakellaropulu, tek aday olarak katıldığı seçimin ilk turunda, 300 sandalyeli parlamentonun oylamaya katılan 294 milletvekilinden 261'inin "evet" oyunu aldı.

Muhaliflerin aday göstermediği seçimlerde, YDP'nin yanı sıra SİRİZA ve KİNAL Partisi "evet" oyu kullanırken, Sakellaropulu'nun adaylığına karşı çıkan Yunanistan Komünist Partisi (KKE), Yunan Çözümü Partisi (Elliniki Lisi) ve eski Maliye Bakanı Yanis Varufakis'in başkanlığındaki Mera25 Partisi milletvekilleri ise "çekimser" kaldı.

Cumhurbaşkanı seçim yasasına göre, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde milletvekillerinin "hayır" oyu kullanması öngörülmüyor.

Böylece ülkenin ilk kadın cumhurbaşkanı olan Sakellaropulu, Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos'un 13 Mart'ta görev süresinin sona ermesinin ardından 14 Mart'ta yemin ederek 5 yıllık görevine başlayacak.

1956 yılında Selanik’te doğan yeni Cumhurbaşkanı Sakellaropulu, Atina Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olduktan sonra Fransa'da Sorbonne Üniversitesinde yüksek lisans düzeyinde anayasa ve idare hukuku okudu.

Sakellaropulu, 1982'de Danıştaya rapörtör olarak atandı ve 2018'de Danıştay Başkanlığına getirildi.

Kaynak: Gündem
Ekleyen: OA
Sayı: 1083
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com