Azınlık üyesi şehit askerler için anıt mezar talebi
24-01-2020
Üç azınlık milletvekili İlhan Ahmet, Hüseyin Zeybek ve Burhan Baran, Batı Trakyalı Türk azınlık mensubu şehit askerler için anıt mezar talebinde bulundu.

Rodop KİNAL Partisi Milletvekili İlhan Ahmet, İskeçe KİNAL Partisi Milletvekili Burhan Baran ve İskeçe SİRİZA Partisi Milletvekili Hüseyin Zeybek, ikinci dünya savaşında Yunanistan ordusunda askerlik yaptıkları sırada şehit düşen Türk askerlerin aziz hatıralarına sahip çıkılmasını ve bir anıt mezar yapılmasını talep ettiler. Milletvekilleri İlhan Ahmet, Burhan Baran ve Hüseyin Zeybek sözkonusu talebi iletmek üzere Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ve Milli Savunma Bakanı Nikos Panayotopulos’a mektup gönderdiler.

Milletvekililleri içinde 2020 yılında Trakya’nın kurtuluşunun 100. yılı vesilesiyle tertiplenecek etkinlikler kapsamında, 2. Dünya Savaşı’nda işgal kuvvetlerine karşı ülkeleri Yunanistan tarafından verilen özgürlük mücadelesine katılan ve hatta bu safta canlarını feda eden Azınlık mensuplarının da hatırlanmasını istediler.

Konuyla ilgili Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ve Milli Savunma Bakanı Nikos Panayotopulos’a bir mektup gönderen üç azınlık milletvekili 2. Dünya Savaşı’nda Arnavutluk cephesinde hayatını kaybeden Yunan askerlerinin onurlandırılması için Yunanistan ile Arnavutluk arasında 2009 yılında imzalanan ikili anlaşmaya atıf yaparak, söz konusu cephede Yunanistan adına vatan savunmasında şahadete kavuşan azınlık mensubu askerlerin aziz hatıralarına hürmeten gereğinin yapılması çağrısında bulundular.

Azınlık milletvekilleri 1940 – 1941 yıllarında Arnavutluk’taki harekâtlarda hayatlarını kaybeden Yunan Askerlerinin Aranması, Mezarlarının Açılması, Kimliklerinin Tespiti ve Yeniden Definleri hakkında imzalanan ve 22 Ocak 2018 tarihinde uygulanmaya başlanan anlaşma uyarınca 193 askerin defin işleminin, 19 Kasım 2019 tarihinde Arnavutluk’taki Klisura Askeri Mezarlığı’nda düzenlenen dini ve askeri törenle gerçekleştirildiğini kaydettiler.

Diğer yandan, 1940 – 1941 yıllarında söz konusu cephede Yunanistan ile İtalya arasındaki çatışmalarda Batı Trakya’nın Meriç, İskeçe ve Rodop illerinden çok sayıda Azınlık mensubunun da yer aldığını hatırlatan azınlık milletvekilleri, “Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın arşiv belgelerinde, vatan savunması esnasında savaş alanında hayatını kaybeden Batı Trakyalı Azınlık mensubu askerlerin varlığı kaydedilmiş olup, buna göre çoğunun Arnavutluk cephesinde şahadete yürüdüğü tespit edildiğini belirttiler.

AZINLIK MENSUBU ASKERLER İÇİN ANIT TALEBİ

Milletvekilleri, “Yukarıda adı geçen ve Yunan askerleri için tahsis edilen alanda, vatanları Yunanistan’ın savunulması uğruna verilen mücadeleye sağladıkları katkı ve yaptıkları fedakârlıklar unutulmayarak, cephede hayatlarını kaybeden azınlık mensubu askerleri de onurlandırmak adına bir anıt yapılması, onlara karşı en azından bir vefa borcumuzdur” ifadelerine yer verdiler.

Milletvekilleri Ahmet, Baran ve Zeybek mektupta “Yunanistan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, hayatlarını kaybetmelerinin üzerinden geçen 80 yıldan sonra Yunan askerlerinin ruhlarının huzura erişmesi bakımından yapılan bu sembolik girişimden duyulan memnuniyet dile getirilerek, böylesi hassas ve insani konuda sergiledikleri işbirliği sebebiyle Arnavutluk makamlarına teşekkür edilmiştir. İlaveten, Yunanistan ve Arnavutluk arasındaki bu ikili anlaşmaya sadık kalınması ve bölgedeki saha çalışmasının süratle sona erdirilmesine verilen önem vurgulanmıştır.

Öte yandan 2018 yılında, Arnavutluk’ta dönemin hükümeti tarafından Permedi yakınlarındaki Klisura Askeri Mezarlığı’nın genişletilmesi için dört dönüm arazi tahsis edilmesi kararlaştırılmıştır.

Bu imkânlar dâhilinde inancımız odur ki, azınlık mensubu askerler anısına da benzer bir anıt yapılması, bu meyanda atılacak son derece olumlu bir adım olacaktır.

Ayrıca, söz konusu anıtın açılış töreninin, gelenek ve göreneklerimizin gözetilmesi yanında İslam dininin kaidelerine uygun bir şekilde tertiplenmesi de ihmal edilmemesi gereken bir husustur ” ifadelerine yer verdiler.

Milletvekilleri mektuptaki talebin olumlu değerlendirileceğine inandıklarını da dile getirdiler.

Kaynak: Gündem
Ekleyen: OA
Sayı: 1083
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com