“Adaların silahlandırılması hakkımız”
11-02-2020
Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos, Rodop iline bağlı Şapçı – Maronya Belediyesi’nin davetlisi olarak geldiği Batı Trakya’dan Türkiye’ye yönelik mesajlar verdi.
Fotoğraflar

Pavlopulos, belediye meclisinin oybirliğiyle aldığı kararla kendisine fahri hemşehrilik verilmesi nedeniyle geldiği Maronya’da bir konuşma yaptı.

Konuşmasında Türkiye’ye ağırlık veren Pavlopulos, geçtiğimiz günlerde Türkiye Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın Ege adalarının silahsızlandırılmasıyla ilgili açıklamalarına yanıt verdi. Pavlopulos, Türkiye’nin tahriklere devam ettiğini savunarak, ülkesinin Ege adalarını silahlandırma hakkına sahip olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Pavlopulos, “Adaların silahlandırılması hakkımız ve Türkiye’nin tahriklerine karşı zorunluluğumuzdur.” ifadelerini kullandı.

Pavlopulos, Yunanistan’ın kıta sahanlığını 12 mile çıkartmasını, Türkiye’nin “casus belli” (savaş nedeni) saydığını da hatırlattı. Yunanistan’ın sınırlarının ve münhasır ekonomik bölgesinin aynı zamanda Avrupa Birliği’nin sınırı olduğunu kaydeden Pavlopulos, Türkiye’nin tahriklerinin tüm bölgede sorun yaratabileceğini iddia etti.
Cumhurbaşkanı konuşmasında, Türkiye ile Libya arasındaki anlaşmaya da değinerek, bu anlaşmanın uluslararası hukuka aykırı olduğunu ve hiçbir sonucunun olamayacağını belirtti.

Pavlopulos, Türkiye ile Yunanistan arasındaki deniz sınırlarını belirleyen AB’nin çevre programı NATURA’ya da atıfta bulundu.

Mart ayında görevi sona eren Cumhurbaşkanı Pavlopulos, konuşmasında Batı Trakya Türk Azınlığı’na da değindi. Batı Trakya’da yaşayan azınlığın dini bir azınlık olduğunu, dolayısıyla azınlık üyelerinin Yunan Müslümanları olduğunu söyleyen Pavlopulos, bunun da hiçbir zaman değişmeyeceğini ileri sürdü.

Pavlopulos, görevinin sona ermesinden sonra da Trakya’yı ilgilendiren meselelerle yakından ilgilenmeye devam edeceğini de sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanı Pavlopulos’a, Belediyesi’nin fahri hemşehrilik ünvanının verildiği törene ev sahibi Belediye Başkanı Dinos Haritopulos’un yanı sıra Rodop ili Yeni Demokrasi Partisi Milletvekili Evripidis Stilyanidis, SİRİZA Milletvekili Dimitris Haritu, KİNAL Partisi Milletvekili İlhan Ahmet, Doğu Makedonya – Trakya Eyalet Başkanı Hristos Metios ve diğer davetliler katıldı.

Kaynak: Gündem
Ekleyen: OA
Sayı: 1083
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com