“Bu Toprağın İnsanları” tanıtıldı
19-02-2020
Yazar Rahmi Ali tarafından kaleme alınan “Bu Toprağın İnsanları” romanı, 19 Şubat Çarşamba günü Gümülcine Türk Gençler Birliği (GTGB) lokalinde düzenlenen etkinlikle tanıtıldı.
Fotoğraflar

Açılış konuşmalarında ilk olarak söz alan Batı Trakya Kültür ve Eğitim Şirketi (BAKEŞ) Başkanı Hüseyin Bostancı, “Bu Toprağın İnsanları” romanının BAKEŞ tarafından yayımlanan 42’nci eser olduğunu belirterek, “Pek çoğumuzun yakinen tanıdığı Rahmi Ali öğretmenimiz bugüne kadar Batı Trakya Türklerinin kültür ve edebiyat hayatına çok kıymetli eserler kazandırmıştır. Kendisinin eserleri Türkiye’de ve bir çok ülkede ödüle layık görülmüştür. Rahmi Ali, 2018 yılında Türk Dünyası Yılın Edebiyat adamı seçilerek Batı Trakya Türkleri için gurur vesilesi olmuştur. Bizler de BAKEŞ olarak öğretmenimizin eserlerini yayınlamaktan ziyadesiyle mutluyuz. ‘Bu Toprağın İnsanları’ Batı Trakya’nın romanıdır. Batı Trakya’nın yaşanmışlıkları Rahmi Ali’yle hayat bulmuştur. Romanı okuduğumuzda, Rahmi Ali usta kalemiyle andartlığı, göçü, kısaca Batı Trakya’yı gelecek nesillere aktarmıştır.” dedi.

Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Murat Ömeroğlu tüm katılımcıları selamlayarak başladığı konuşmasında, söz konusu etkinlikte bulunmaktan duyduğu memnuniyet dile getirdi. “Edebiyat, içinde bulunduğunuz döneme, burada yaşadığınız sorunlara ve karşılaştığınız zorluklara ayna tutan bir araçtır” diyen başkonsolos Ömeroğlu, sözlerini yazar Rahmi Ali’ye teşekkür ederek tamamladı.

Selamlama konuşmalarının ardından Rahmi Ali, İskeçe Türk Birliği Başkanı ve gazeteci Ozan Ahmetoğlu’nun sorularını yanıtlayarak, romanı hakkında katılımcılara bilgi verdi.

Tanıtımın ardından yazar Rahmi Ali kitabını imzaladı.

Etkinliğe katılanlar arasında, Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif, Dostluk Eşitlik Barış Partisi Genel Başkanı Çiğdem Asafoğlu, Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği Başkanı Aydın Ahmet, Gümülcine Türk Gençler Birliği Başkanı Sedat Hasan, Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği Başkanı Hüseyin Baltacı, Mustafçova Belediye Başkanı Rıdvan Deli Hüseyin, Yassıköy Belediye Başkanı Önder Mümin, Gümülcine Belediye meclis üyesi Emre Ahmet, Kozlukebir Belediye meclis üyesi Rukiye Rızgıç, Batı Trakya Camileri Din Görevlileri Derneği Başkanı Sadık Sadık, BİHLİMDER Derneği Başkanı Mehmet Emin Ahmet ve çok sayıda soydaş yer aldı.

Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: HH
Sayı: 1083
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com