İskeçe’de mikrofonla ezan okunmayacak
24-03-2020
İskeçe şehir merkezi ile Türk ve Yunanlıların yaşadığı köylerde ezanlar mikrofonla okunmayacak.

İskeçe Müftüsü Ahmet Mete yaptığı açıklama ile İskeçe emniyet yetkililerince şehir merkezi ve Türklerle Yunanlıların yaşadığı karma köylerde ezanların mikrofonsuz okunmasının istendiğini duyurdu.

Konuyla ilgili olarak İskeçe Müftüsü Ahmet Mete ve İskeçe SİRİZA Milletvekili Hüseyin Zeybek, GÜNDEM’e bilgi verdi.
Emniyet yetkililerinin koronavirüsle mücadele kapsamında ibadethanelerin faaliyetine ara verildiği için kiliselerde mikrofonla ayin yapılmadığını belirttiği, bu nedenle ezanların mikrofonla okunmamasını istediği ifade edildi. İskeçe şehir merkezi ve karma köylerde ezanların müezzin tarafından cami içinde okunacağı bildirildi.

Bu arada sadece Türk azınlık üyelerinin yaşadığı köylerde ise mikrofonla ezan okunmaya devam edilecek.

Geçtiğimiz günlerde İskeçe şehir merkezindeki camilerde mikrofonla ezan okunduğu, bazı durumlarda camide namaz kılındığına ve cenazede kalabalık toplandığına dair bazı vatandaşların polisi arayarak şikayette bulunduğu ve iki ayrı olayda polisin cami görevlilerini emniyete çağırarak bilgi aldığı kaydedildi.

İskeçe Emniyet Müdürlüğü yetkililerinin ezanlarla ilgili talebinden sonra İskeçe Müftüsü Ahmet Mete bir açıklama yayımladı. Mete açıklamasında kilise ve camilerde mikrofonla ibadetin yasak olması sebebiyle söz konusu kararın alındığını belirtti.

İskeçe Müftüsü Ahmet Mete’nin konuyla ilgili olarak “Bilgilendirme” başlığı altında sosyal medya hesabından yaptığı açıklama şöyle:

"Değerli kardeşlerim. İskeçe emniyet amirlerince ilimizdeki ve karışık köylerdeki camilerde ezanların mikrofonsuz okunması istenmiştir. Kilise ve camilerde mikrofondan ibadet yasak olması hasebiyle bu yola gidilmiştir. Bilginize arz eder Allah'tan en yakın zamanda bu imtihanın bitmesini niyaz ederim."

Kaynak: Gündem
Ekleyen: OA
Sayı: 1083
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com