Basın mensuplarından Dedeağaç Hastanesine mektup
06-04-2020
Doğu Makedonya – Trakya bölgesinde görev yapan görev 61 basın mensubu, koronavirüsle ilgili yetkililerin yeterli bilgi vermemesinden şikayetçi oldu.
Fotoğraflar

Sivil Savunma Bakan Yardımcısı Nikos Hardalias ve Ulasal Halk Sağlığı Örgütü’nün sağlık merkezleri, referans hastaneleri de dahil olmak üzere bölge hastanelerinden hiçbir basın açıklaması yapılmaması emri üzerine, bölgede görev yapan gazeteciler Dedeağaç (Aleksandrupolis) Üniversite Hastanesi Müdürü’ne bir yazı gönderdiler.

Mektupta, koronavirüsle ilgili bilgilendirilmelerin sona ermesinin ardından, gazetecilik görevinin adeta “ormanda” yapılan “safariye” dönüştüğü vurgulandı.

Bölgede koronavirüs vakalarının saptanmasından sonra okuyucuların ve seyircilerin halk sağlığını yakından ilgilendiren haberlere ilgi duydukları belirtilen yazıda, bilgi akışının kesilmesiyle kesin ve güvenili olmayan kaynaklara dayalı habercilik yapıldığı kaydedildi.

Koronavirüs nedeniyle hastanenin çalışma yükünün artmasını anlayışla karşıladıklarını belirten basın mensupları, konuyla ilgili kamuoyuna yanlış bilgi verilmemesi için işbirliği çağrısı yaptılar. Basın mensupları, hastane yönetiminden 24 saatlik durumu anlatan açıklamalar yapmasını istediler. Ayrıca, gazete baskıları ve gece haber bültenlerine yetişmesi için günlük açıklamaların en geç akşam saat 18:30’a kadar gönderilmesini istediler.

Hastane müdürüne basın mensupları tarafından gönderilen yazıda, basın açıklamasında vaka sayısı, vakaların cinsiyet ve yaşları, hastanenin hangi bölümünde tedavi gördükleri ve hangi ilden olduklarının belirtilmesi istendi.

Basın mensupları, hastane yönetiminin tedavi görüp taburcu olanlar hakkında bilgi vermesini istediler.

Kaynak: Gündem
Ekleyen: HE
Sayı: 1083
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com