Kesin liste bugün açıklanacak
30-06-2020
Yunanistan’a giriş izni verilecek ülkelerin nihai listesi, Avrupa Birliği nezdinde görüşmelerin tamamlanmasının ardından, bugün (30 Haziran Salı) kesinlik kazanacak.

Hükümete yakın kaynaklara göre, 1 Temmuz tarihinden itibaren Yunanistan’a hava, deniz ve kara yoluyla giriş çıkış yapacak üçüncü ülkelerin listesi bugün belli olacak.

BAŞBAKANLIK KONUTUNDA TOPLANTI
Bu arada, 1 Temmuz Salı günü turizme kapılarını açan Yunanistan’daki son durum ve hazırlıklar, 29 Haziran Pazartesi öğleden sonra Başbakan Kiriakos Miçotakis başkanlığında Başbakanlık Konutu’nda gerçekleşen toplantıda ele alındı.

Uygulanacak testler, ülkeye giriş protokolleri, vaka tespit durumunda hastane ve otellere nakil protokolleri toplantıda ele alınan konular arasında yer aldı.

Ulusal basında yer alan haberlerde, Yunanistan’ın üçüncü ülkeler için Avrupa Birliği tarafından hazırlanan listeye göre hareket edeceği ileri sürüldü. Ülkeye giriş izni verilecek üçüncü ülke vatandaşlarının seyahat etmeden 48 saat önce bir form doldurmaları gerekiyor. https://travel.gov.gr/#/form adresinden ulaşılacak olan formda, Yunanistan’a gelen kişi hangi ülkeden ve hangi ulaşım aracıyla geleceği, kimlik ve iletişim bilgileri, Yunanistan’da nerede kalacağı konusunda bilgi verecek.

HÜKÜMET SÖZCÜSÜ PEÇAS’IN AÇIKLAMASI
Öte yandan Hükümet Sözcüsü Stelios Peças, 29 Haziran Pazartesi günü diplomasi muhabirlerini bilgilendirme toplantısında, 1 Temmuz tarihinden itibaren ülkenin tüm havalimanlarının dış hatlara açıldığını belirterek, yeni normale geçiş için nihai adımı attıklarını söyledi.

Peças, Kipi (İpsala) ve Kastanies (Pazarkule) kapılarının da aralarında yer aldığı 7 sınır kapısının 1 Temmuz tarihinden itibaren açılacağını duyurdu. Ancak bu sınır kapılarından hangi ülke vatandaşlarının geçebileceğinin netlik kazanması bekleniyor.

Kaynak: Gündem
Ekleyen: HE
Sayı: 1083
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com