“Medreselere sinsice darbe indirildi”
03-08-2020
İskeçe SİRİZA Milletvekili Hüseyin Zeybek, Eğitim Bakanlığı’nın tayinli müftüleri medrese encümen heyeti başkanı yapan düzenlemeyi eleştirdi.

İskeçe SİRİZA Milletvekili Hüseyin Zeybek, Eğitim Bakanlığı’nın tayinli müftüleri medrese encümen heyeti başkanı yapan düzenlemeyi eleştirdi. Hükümetin söz konusu düzenlemeyle medreselere darbe indirdiğini belirten Zeybek, “Buy okullarımızın kontrolü ve denetimini kendilerinin tayin ettikleri müftülerin denetimine vermektedir.” dedi.

Zeybek konuyla ilgili yazılı açıklamasında şunları belirtti:

“Yunan Meclisinin son çalışma gününde ilginç bir bakanlık kararnamesine tanık olduk.

Bu kararname ile Eğitim Bakanlığı, Kurban Bayramı öncesi Batı Trakya’daki Medreselere ince bir ayar getirmektedir.

Söz konusu kararnamenin önemli başlıklarına bir göz atacak olursak.
• Medreselerdeki encümen heyetleri ilgili bakanlığın kararı ile oluşturulmaktadır.

• Tayinli Müftü, encümen heyeti başkanı olarak atanmaktadır; yani artık bu kurumlarımızda encümen heyeti seçimlerinin bir önemi ve prestiji kalmamaktadır.

• Başkanın yedeği ise PE 73, yani SÖPA mezunu olup yine kendileri tarafından belirlenecektir. Encümen heyetinin diğer dört ferdi ise öğrenci velilerinden oluşan ve seçimle belirlenen kişiler olacaktır. Başkan atama ile diğer üyeler ise demokratik bir biçimde seçimle iş başına gelecektir.


• Medreselerin encümen heyetlerine devlet bütçesinden maddi yardımlar yapılabilecektir.

• Medreselerde şu anda aktif olarak görevde olan tüm eğitimcilerin tazminatları ödenerek görevlerine son verilecektir.


• Tayinli Müftülük kadrosuna alınan 120 din eğitimcilerinden (İerodidaskalos) bir kısmı medreselere alınacaktır, diğerleri de devlet okullarına yerleştirilecektir.

Yeni Demokrasi hükümetinin bu davranışı ile Azınlık eğitimine ve özellikle medreselerimize sessizce ve sinsice bir darbe indirerek bu kurumlarımızı etkisizleştirmeyi amaçlamaktadır.

Bu, okullarımızın kontrolü ve denetimini kendilerinin tayin ettikleri müftülerin denetimine vermektedir.”


“BU YASA İPTAL EDİLMELİDİR”
Milletvekili Zeybek açıklamasında, encümen heyetlerinin bilgisi ve rızası olmadan alınan kararın antidemokratik olduğunu vurgularak, “Bu gelişmenin söz konusu okullarımızın özel ve özerk yapısına karşı bir darbedir, encümen heyetlerinin bilgisi ve rızası olmadan böyle bir kararın alınmasının da antidemokratik bir davranış olduğunu düşünmekteyim. Yeni Demokrasi hükümeti bir kez daha azınlğımıza gerçek yüzünü göstermiştir. Bu yasa yürürlüğe girmeden iptali bana göre en iyi çözümdür. Unutulmamalıdır ki azınlık okullarımızın asıl sahibi encümen heyetleridir. Onlar da seçimle göreve gelirler ve seçimle görevleri son bulur. Herhangi bir atama şeklini kabul etmemiz mümkün değildir.” ifadelerini kullandı.Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: OA
Sayı: 1083
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com