14 yıldır açılamayan Atina camisi için yeni tarih!
14-09-2020
Atina’da inşa edilen ve defalarca açılışı ertelenen caminin Ekim ayında teslim edileceği bildirildi. Cami için resmi açılış töreninin ise daha sonra yapılacağı ifade edildi.

14 yıl önce başlayan cami ile ilgili çalışmalar bu süreç içinde defalarca durduruldu. Caminin açılışı ise iki yılı aşkın süredir erteleniyor.

Başkent Atina’nın Votanikos bölgesinde yapılan ve minaresi bulunmayan caminin açılışı için Başbakan Kiriakos Miçotakis’in karar aldığı dile getirildi.

7 Haziran 2019 tarihinde dönemin Eğitim Bakanı Kostas Gavroğlu caminin tanıtımını yapmış ancak cami faaliyete geçmemişti. Caminin o tarihten bu yana kapalı olduğu belirtildi.

Caminin iç döşemelerinin yapıldığı, büroların bulunduğu yerin de mobilyalarının geldiği ifade edildi. Camide görev yapacak kişilerin de önümüzdeki dönemde belirleneceği açıklandı. Atina’daki ilk resmi caminin ilk imamının ise Yunan vatandaşı olan ve Yunancayı iyi derecede bilen 49 yaşındaki bir Faslının olacağı belirtildi.

Atina’da ilk resmi caminin yapımına uzun yıllar karşı çıkan ve bunu engellemeye çalışan çevreler oldu. Hatırlanacağı üzere Pire Metropoliti Serafim 2011 yılında cami inşaatının durdurulması ve projenin iptali için Danıştay’a başvurmuştu. 2015 yılından itibaren ise koalisyon ortağı olan milliyetçi ANEL partisi Atina camisi karşıtı bir tutum sergilemişti ve caminin tamamlanarak teslim edilmesi sürekli ertelenmişti.

14 yıldır bir türlü tamamlanamayan ve ibadete açılamayan Atina’daki caminin resmi bir şekilde faaliyete başlayıp başlayamayacağı soru işareti.

Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: OA
Sayı: 1083
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com