Avrupa Diller Günü kutlu olsun
26-09-2020
Halit Habipoğlu: “Yunan makamlarınca Türkçe ve Yunanca dillerinde iki dilli ana okullarının açılmasına izin verilmeyerek, çocuklarımız ana dilleri Türkçe’yi öğrenme temel hakkından mahrum bırakılıyor.”

Avrupa Konseyi’nin girişimiyle 2002’den beri her yıl 26 Eylül tarihinde çeşitli etkinliklerle kutlanan Avrupa Diller Günü’nde dilsel çeşitlilik ve çok dilliliğin önemine vurgu yapılıyor.

47 ülkeden 800 milyon Avrupalının temsil edildiği Avrupa Konseyi, Avrupa Diller Günü’nde tüm Avrupalıları her yaşta, okulda veya okul dışında daha fazla dil öğrenmeye çağırıyor. Dilsel çeşitliliğin kültürler arası anlayışın daha çok kazanılmasında bir araç ve Avrupa kıtasının zengin mirasının önemli bir parçası olduğu görüşünü savunan Avrupa Konseyi, tüm Avrupa’da çok dilliliği teşvik ediliyor.

Avrupa Diller Günü’nün temel amaçları olarak kamuoyunu dil öğrenimi konusunda bilinçlendirmek, kültürler arası anlayışı artırmak, Avrupa’nın dilsel ve kültürel çeşitliliğini geliştirmek ve hayat boyu dil öğrenimini teşvik etmek diye tanımlanıyor.

Tüm Avrupa’da 200’ün üzerinde farklı dil konuşulurken bunların 60’tan fazlası bölgesel veya azınlık dilleri. Avrupa Diller Günü vesilesiyle Avrupa’daki bölgesel ve azınlık dillerinin kırılgan durumuna da ışık tutularak, bunların tanınması, korunması ve desteklenmesi ihtiyacının altı çiziliyor.

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habipoğlu, “ABTTF ailesi olarak yaklaşık her yedi kişiden birinin yerli, ulusal azınlık mensubu olduğu veya bir azınlık dilini konuştuğu Avrupa’da yaşayan herkesin Avrupa Diller Günü’nü kutluyoruz. Ana dilini öğrenme, konuşma ve geliştirme her insanın temel hakkı. Ancak Batı Trakya Türk toplumu anadilini öğrenmede ve kullanmada çeşitli engeller ve zorluklar ile karşılaşıyor. Çocuklarımız Yunan devletinin Batı Trakya’da Türkçe ve Yunanca iki dilli azınlık anaokullarının açılmasına izin vermemesi nedeniyle yalnızca Yunanca dilinde eğitim verilen devlet anaokullarına gitmek zorunda bırakılıyor. Bölgedeki kuruluşlarımızın iki dilli ana okulları açılması talepleri Yunan makamlarınca görmezden geliniyor. Eğitim özerkliğimize aykırı bir şekilde bölgede Türk ilkokulları birer birer kapatılıyor. Avrupa genelinde dilsel çeşitliliğin ve çok dilliliğin kutlandığı bu önemli günde AB üyesi ülkemiz Yunanistan’dan Batı Trakya’da iki dilli azınlık anaokullarının açılmasına izin vermesini ve Batı Trakya Türk toplumuna mensup çocukların temel hakkı olan anadilleri Türkçe’yi öğrenmelerinin önündeki tüm engelleri ivedilikle kaldırmasını talep ediyoruz.” dedi.

Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: HE
Sayı: 1083
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com