Bakoyanni İskeçe’de temaslarda bulundu
27-09-2020
Trakya Kalkınma Komisyonu Başkanı Dora Bakoyanni, Cuma günü başladığı Batı Trakya temaslarının son gününü İskeçe’ye ayırdı
Fotoğraflar

Dora Bakoyanni, bugün (27 Eylül Pazar) sabah saatlerinde Chris § Eve Oteli’nde Gümülcine Devlet Hastanesi Müdürü Magda Yamustari ve Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği yöneticileri ile yaptığı görüşmenin ardından İskeçe’ye geçti.

İskeçe temaslarına belediyeyi ziyaret ederek başlayan Bakoyanni, Belediye Başkanı Emmanuil Çelepis ve diğer yetkililer tarafından karşılandı. Toplantıya İskeçe SİRİZA Milletvekili Hüseyin Zeybek, İskeçe KİNAL Milletvekili Burhan Baran, İskeçe YDP Milletvekili Spiros Çilingiris, Mustafçova Belediye Başkanı Rıdvan Delihüseyin, İskeçe Belediye Başkan Yardımcısı Suha Bekiroğlu ve diğer belediye yetkilileri katıldı.

Toplantıda yer alan azınlık temsilcileri, İskeçe Azınlık Ortaokulu ve Lisesi’nin bina sorununu dile getirdi. Bakoyanni sorunun çözülmesi için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti.

HÜSEYİN ZEYBEK

İskeçe Belediyesi’ndeki toplantıya katılan İskeçe SİRİZA Mİlletvekili Hüseyin Zeybek ise GÜNDEM’e şu açıklamalarda bulundu: “Öncelikle konuşmamda bölgenin kalkınması için atılması gereken adımlardan bahsettim. Örneğin tütünün bölgemiz için çok önemli olduğunu özellikle vurguladım. Dünyanın en kaliteli basma türü tütününü üreten bir bölgeyiz. Üretimin devam etmesi için bunun devlet tarafından mutlaka desteklenmesi gerektiğini vurguladım. Bölgemizdeki sanayi kuruluşlarının, fabrikaların kapanmasının ekonomik açıdan ciddi etkileri olduğunu söyledim. Bir çok fabrika biliyorsunuz son dönemde özelleştirildi. Bundan dolayı hem üretim hem iş gücü açısından ciddi bir kaybımız oldu.

Azınlık ile ilgili olarak ise İskeçe Azınlık Ortaokulu ve Lisesi’nin bina sorununa mutlaka çözüm getirilmesi gerektiğini dile getirdim. Bu konuda sayın belediye başkanı konunun kendi yetkisi alanında olmadığını ifade etti, ancak ben konunun kendisinin yetki alanında olduğunu vurguladım ve iyi niyet olduğu takdirde okulun ek binasına, ki biliyorsunuz bizim SİRİZA iktidarı dönemimizde ciddi uğraşlar sonucunda okula kazandırdığımız bir ek bina burası, prefabrik sınıflar ekleyerek en azından çocuklarımızın vardiyalı eğitim sorununu çözebileceğimizi belirttim.”

Konu ile ilgili olarak ayrıca bir öneride bulunduğunu belirten Hüseyin Zeybek sözlerine şöyle devam etti: “İskeçe’deki Azınlık Ortaokulu - Lisesi ve Gümülcine’deki Celal Bayar Lisesi ile aynı statüde olmak kaydıyla bölgemizin farklı noktalarında da ya bu okulların şubesi şeklinde olacak okullar veya yeni okullar açılmasını önerdim. Örneğin İskeçe ili için Şahin köyünün veya Ova bölgesinde birer okul açılmasının uygun olabileceğini söyledim. Tabii ki burada iki tane çözümden bahsedebiliriz. Bunlardan biri uzun vadeli olan yeni bir okul binasının yapılması, ikinci olarak ise kısa vadeli çözüm bulunması amacıyla daha önce bahsettiğim prefabrik sınıfların ek binaya getirilmesini önerdim. Açıkça söylemek gerekirse, İskeçe Azınlık Ortaokulu ve Lisesi konusunda bir iyi niyetin olduğunu gördüm. Tabii ki burada önemli olan bunun bir sonuca varması. Bu konuda bazı basın yayın organları tarafından ülkemizde kalabalık sınıf sorunu yaşayan tek okulun İskeçe Azınlık Ortaokulu ve Lisesinin olduğu lanse edilmeye çalışıldı. Bu kesinlikle yanlış. Okul konusunda artık önemli olan sorunun çözümü için iyi niyet olması. İyi niyet olduğu zaman bu konuya çözüm kesinlikle bulunabilir. Belediye, eyalet ve bakanlık bu konuda iyi niyet göstererek hem geçici hem de kalıcı sorunu çözebilir. Sayın Bakoyanni bugün bu konuda çok ılımlı davrandı. Umarım bu tavır sadece burada kalmaz ve Atina’da, bakanlıklarda da aynı ılımlı düşünce ile bu sorun çözülür.”

Trakya Kalkınma Komisyonu’nun iki alt komisyona ayrıldığını belirten Hüseyin Zeybek şunları söyledi: “Birincisi ki benim de yer aldığım kurumsal diye ifade edilen, azınlığın, demokrasinin tartışıldığı bir komisyon; diğeri ise kalkınma ve ekonomi konuları ile ilgili komisyon. Ben birincisinde yer almaktayım. Bu arada şu konuyu hatırlatmakta fayda var. Biliyorsunuz komisyon ile ilgili olarak elektronik bir platform açıldı. Buraya isteyen azınlık kurumu ve bireyler görüşlerini bildirebilecekler. Ben bu elektronik platformu önemli bir olgu olarak görmekteyim. Azınlık kurumlarımız ve azınlık içinde fikri olan, düşünen insanlar bu platforma girip fikirlerini söylesinler. Bu demokratik bir hak ve bunu bizim sonuna kadar kullanmamız gerektiğine inanıyorum. Bu elektronik platform 31 Ekim tarihine kadar açık kalmaya devam edecek. Bu tarihe kadar isteyen herkes bu platform fikirlerini beyan edebilecek.”

BURHAN BARAN

İskeçe Belediyesi’ndeki toplantıda yer alan İskeçe KİNAL Milletvekili Burhan Baran GÜMDEM’e yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Bugün sayın Dora Bakoyanni Gümülcine temaslarının ardından İskeçe’ye gelerek belediyeyi ziyaret etti. Ben de bölge milletvekili olarak kendisine öncelikle koronavirüs ile ilgili yurt dışı irtibatlarımızın devam ettiğini ve gemilerde çalışan işçilerimizin gidip geldiklerini, haliyle bölgedeki riskin halen devam ettiğini anlattım. İkinci olarak çiftçilerimiz ve hayvan besicilerimizin açıkçası para kazanmadığını, haliyle bunun da önemli bir konu olduğunu; üçüncü olarak ise bölgenin ekonomik kalkınması açısında dördüncü sanayi projesi çerçevesinde özellikle Bulgaristan’dan gelen hatla Kavala veya Dedeağaç limanının birleştirilmesi ve bölge için taşımanın daha ucuz olabileceği bir altyapının oluşturulmasının gerektiğini anlattım. Bunun yanında azınlık eğitim programının devamı olarak özellikle İskeçe Azınlık Ortaokulu ve Lisesi’nin problemini dile getirdim. Burada belediye ve eyalet tarafından öncelikle kısa vadede yaşanan sorunun çözülmesi için prefabrik sınıflar tahsis edilmesi gerektiğini ve kesin çözüm için yeni bir binanın yapılması gerektiğini bildirdim. Kendileri bu konuya açıkçası sıcak baktılar. Bekleyip sonuçları göreceğiz.”

RIDVAN DELİHÜSEYİN

İskeçe Belediye’sinde gerçekleşen toplantıya katılan Mustafçova Belediye Başkanı Rıdvan Delihüseyin, pandemi nedeniyle bölgesinin geçirdiği zor zamanlarda gerek yerel yetkililerin, gerekse Hardalias, Theodorikakos, Kikilias ve Başbakan Miçotakis’in desteklerinin hiç eksik olmadığını vurguladı.

Bölgenin sorun ve ihtiyaçlarını başbakan ve diğer yetkililere ilettiklerini belirten Delihüseyin, sözkonusu teklif ve düşünceleri Trakya Kalkınma Komisyonu’na da yazılı olarak verdi.

Delihüseyin’in, Bakoyanni’ye, “Sizlerin heyetin başkanı olmanız ve sorunlarımızı yakinen bilen biri olmanız nedeniyle de umutlarımızın çok daha fazla olduğunu da rahatlıkla ifade etmek istiyorum. Tekrar aramıza hoşgeldiniz diyorum.” dediği belirtildi.

Dora Bakoyanni de Mustafçova Belediye Başkanı Rıdvan Delihüseyin’e, pandemi sürecini çok iyi yönettiklerini söyleyerek tebrik etti.
Bakoyanni, “Biz sizlerin teklif ve önerilerinizi tabii ki göz önünde bulunduracağız. Dediğiniz gibi bize de teklif ve düşüncelerinizi iletmenizi bekliyoruz. Hatırlatmakta fayda var teklif ve düşüncelerin iletilme son tarihi Ekim ayının sonuna kadardır. Hem şahıs hem de kurumlar, fikir ve önerilerini bu tarihe kadar iletebilirler.” diye konuştu.

İSKEÇE MEYDANINDA HALK İLE BULUŞMA
İskeçe belediye binasındaki toplantının ardından Trakya Kalkınma Komisyonu Başkanı Dora Bakoyanni beraberindeki heyetle birlikte İskeçe şehir meydanında bulunan bir kafede oturarak halk ile sohbet etti.

TİCARET VE SANAYİ ODASINDA GÖRÜŞME
Dora Bakoyanni daha sonra İskeçe Ticaret ve Sanayi Odası’na geçerek burada İskeçe, Kavala ve Drama oda başkanları ile bir toplantı gerçekleştirdi. Basına kapalı gerçekleşen toplantının ardından açıklamalarda bulunan Bakoyanni, bölgenin ekonomik anlamda kalkınması için atılması gereken adımları oda başkanları ile konuştuklarını ve toplantının çok verimli geçtiğini belirtti.

Bakoyanni ayrıca yapılan toplantı sonucunda tarım konusunda özel çalışmalar yapacak bir alt komisyonun kurulmasına karar verildiğini açıkladı.

Dora Bakoyanni Ticaret ve Sanayi Odası ziyaretinin ardından bölgeden ayrıldı.

Kaynak: Gündem
Ekleyen:
Sayı: 1083
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com