Dışişleri Bakanı Dendias Bağdat’ta
14-10-2020
Resmi bir ziyaret için Bağdat’a giden Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih tarafından kabul edildi. Dendias, daha önce de Iraklı mevkidaşı Fuad Hüseyin ile bir araya geldi. Dendias Bağdat’tan Erbil’e geçecek ve oradaki Yunanistan başkonsolosluğunun açılışını yapacak.

Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin, Dendias ile yaptığı görüşmede, Yunanistan’dan alternatif enerji konusunda yararlanmak istediklerini söyledi.

Hüseyin, Bağdat’ta bulunan Dendias ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, 1998’den sonra Bağdat’a ilk ziyaretin Dendias tarafından gerçekleştirildiğine dikkati çekerek bu ziyareti "tarihi" olarak nitelendirdi.

Irak Dışişleri Bakanı Hüseyin, Yunanistan’ın Irak için önemli bir ülke olduğunu ifade ederek, "Yunanistan, NATO'da, Avrupa Birliğinde ve terörle mücadele alanlarında önemli rol oynuyor. Yunanistan’ın DEAŞ’la mücadelemizdeki rolü ve desteğini de memnuniyetle karşılıyoruz." dedi.

Irak’taki Yunan şirketlerin durumunu da görüşme sırasında ele aldıklarını aktaran Hüseyin, alternatif enerji konusunda da Yunanistanlı şirketlerden yararlanmak istediklerini dile getirdi.

Hüseyin, görüşmede bölgedeki gerginliği de ele aldıklarını aktararak, söz konusu gerginliğin bırakılıp barışçıl diyalog yolunun seçilmesi gerektiği konusunda anlaştıklarını aktardı.

Bakan Dendias da Bağdat’a 22 yıl sonra Yunanistan’dan ilk resmi ziyareti kendisinin yaptığını söyleyerek, iki ülke arasındaki ilişkilerin çok iyi düzeyde olduğunu ifade etti.

Dendias, "İkili mutabakat zaptı imzalamamız da bunun göstergesi. Yunanlı şirketler Irak’ta sağlık ve enerji alanında yatırım yapmak istiyor. Irak’ta istikrarı destekliyoruz ki bu istikrar bölgenin istikrarı demektir." ifadelerini kullandı.

İki bakan, toplantının ardından ortak mutabakat zaptı imzaladı.

ERBİL’DE KONSOLOSLUK AÇILIŞI
Dışişleri Bakanı Dendias, Bağdat’ta Cumhurbaşkanı Berhem Salih ve Başbakan Mustafa el-Kazımi ile görüştükten sonra Erbil’e giderek, oradaki Yunanistan başkonsolosluğunun açılışını yapacak.

Dendias, Erbil’de, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Neçirvan Barzani ve Başbakanı Mesrur Barzani ile görüşecek. Dendias, Mesut Barzani ile de biraraya gelecek.

Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: HE
Sayı: 1083
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com