AB: Türkiye'nin tek taraflı eylemlerinden üzüntü duyuyoruz
16-10-2020
Avrupa Birliği (AB) Liderler Zirvesi’nin sonuç bildirisinde, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de "tek taraflı" eylemlerde bulunduğu, AB Konseyi'nin bundan dolayı üzüntü duyduğu belirtildi.

Zirvenin sonunda yayımlanan sonuç bildirisinin dış ilişkiler bölümünde Türkiye ile ilgili 2 madde yer aldı. Bildiride, 1-2 Ekim'de yapılan zirvede alınan kararlara atıf yapılarak Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de son arama çalışmalarıyla "tek taraflı ve provokatif eylemlerde bulunduğu" savunuldu ve bundan dolayı AB Konseyi'nin üzüntü duyduğu ifade edildi.

Kıbrıs adasındaki Maraş'ın statüsüyle ilgili "BM Güvenlik Konseyi'nin 550 ve 789 sayılı kararlarına saygı duyulması" istenen bildiride, AB'nin Atina ve Lefkoşa yönetimleriyle dayanışma içinde olduğu vurgulandı.

Bildiride, AB Konseyi'nin Türkiye'yi "eylemlerinden geri dönmeye ve gerginliğin düşürülmesi için çalışmaya çağırdığı" ifade edildi.

BAŞBAKAN MİÇOTAKİS
Türkiye konusunun zirvenin gündeminde olmamasına rağmen neticede görüşüldüğünü söyleyen Başbakan Miçotakis, Türkiye’nin tek taraflı eylemlerinin devam etmesi durumunda AB’nin karar alacağı son tarihin aralık ayı olduğunu belirtti.

Zirve sonrasında açıklamalarda bulunan Miçotakis, birçok liderin Oruç Reis’in araştırma yapmak için Doğu Akdeniz’e çıkması konusunda memnuniyetsizliklerini dile getirdiklerini söyledi.

MERKEL – MACRON
Zirvenin ardından basın mensuplarının karşısına geçen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel de açıklamalarda bulundu.

Almanya Başbakanı Merkel, “Türkiye’nin Akdeniz’de attığı adımların gerilimi tetiklediği konusunda mutabakata vardık. İlişkilerin geliştirilmesi hem AB’nin hem de Türkiye’nin yararına olacaktır.” dedi.
Merkel’den sonra söz alan Fransa lideri Macron ise, “Zirvede, Avrupa Birliği’nin Kıbrıs ve Yunanistan’a olan desteği yinelendi. Ancak desteğimiz sürerken Türkiye’yle diyalog kurma isteğimiz de devam ediyor.” diye konuştu.

MICHEL: ARALIKTA TEKRAR DEĞERLENDİRECEĞİZ
İkiliden sonra konuşan Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel, zirvede birçok konunun yanı sıra Doğu Akdeniz'deki durumu da görüştüklerini aktardı. Michel, "Türkiye'nin tek taraflı eylemlerde bulunduğunu" savunarak bundan üzüntü duyduklarını ifade etti.

Michel, “Aralık ayında bir zirve planlıyoruz. Doğu Akdeniz’deki ve Türkiye’deki durumu değerlendirmeyi ve yeniden ele almayı planladık” dedi.


Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: HE
Sayı: 1083
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com