ABTTF’den İTB açıklaması
16-10-2020
ABTTF Başkanı: “Yargıtay’ın uluslararası insan hakları hukuku ile AİHM içtihadına uygun karar almasını umut ediyoruz. Zira Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne taraf devletler AİHM kararlarına ve AİHM içtihadına uygun davranmakla yükümlüdür.”

İskeçe Türk Birliği’nin Yargıtay’da bugün görüşülen davasıyla ilgili Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) yaptığı açıklamada, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarının uygulanması istedi.

Konuyla ilgili olarak ABTTF Başkanı Halit Habipoğlu, “Batı Trakya Türk toplumu olarak 12 yıldır AİHM kararlarının uygulanmasını bekliyoruz. 37 yıldır hukuk mücadelesi veren İskeçe Türk Birliği’nin resmi tüzel kişiliğinin iadesini istiyoruz. Ülkemiz Lozan Antlaşması’nı referans göstererek azınlığın Müslüman olduğunu iddia ediyor. Bununla birlikte Pomak ve Roman ismi geçen dernekleri tescil ediyor ancak Türk ismi geçen dernekleri kapatıyor, yeni dernekleri ise tescil etmiyor. Yargıtay’ın uluslararası insan hakları hukuku ve AİHM kararları ile içtihadına uygun karar almasını umut ediyoruz. Zira Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne taraf devletler AİHM içtihadına uygun davranmakla yükümlüdür. 1983’te isminde Türk kelimesi geçen derneklerimizin kapatılarak etnik Türk azınlığının varlığının inkar edilmesiyle başlayan ayrımcılığın sona erdirilmesi için ülkemiz artık somut bir adım atmalıdır.” dedi.

Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: HE
Sayı: 1083
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com