“Çiftçilerin kredi borcu ve banka ipotekleri yeniden düzenlensin”
19-11-2020
KİNAL milletvekilleri, çiftçilerin kredi borcu ve banka ipoteklerinin yeniden düzenlenmesini istedi.

Aralarında Rodop milletvekili İlhan Ahmet’in de bulunduğu KİNAL meclis grubu üyesi milletvekilleri tarafından hazırlanan soru önergesi ile çiftçilere kredi borçları ve ipotekleri için bankalarla yeni taksitlendirme ve erteleme imkanı saylayacak düzenlemelerin hayata geçirilmesi istendi.

Tarım Bakanı Makis Voridis’e sunulan soru önergesinde, çok sayıda çiftçinin ödenmemiş veya tahsilatı gecikmiş kredi borcu nedeniyle arazi, tesis ve işletmelerini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya olduğuna dikkat çekildi. Diğer yandan bazı aracılar (tüccarlar) tarafından baskı gören çiftçilerin, ürünlerini maliyetin altında satmak zorunda kaldığına ve ürün işleyicisi, ihracatçı, süper market gibi kalemlerde anlaşma fesihleri yaşandığı işaret edilerek, “Bu durumdaki çiftçiler, aldıkları tarım ve yatırım kredilerini geri ödeyemez hale gelmiştir. Ayrıca hükümetin bir kez daha tek taraflı olarak tarım ürünü çeki ödemelerini 75 gün süreyle askıya alması vaziyeti daha da ağırlaştırmıştır.” denildi.

Bir önceki SİRİZA hükümeti ve mevcut Yeni Demokrasi iktidarını, haksız rekabet ortamı yaratarak yerli tarım üreticisini zor durumda bırakan yurt dışı girişli ürünlerle ilgili düzenlemeler konusunda başarısız olmakla da eleştiren KİNAL Partisi milletvekilleri, hükümetten ve tarım bakanından çiftçi borçlarıyla ilgili şu soruların cevabını istedi;

1. Tahsilatı gecikmiş krediler ve bunlara ilişkin ipotekler için yeniden düzenleme imkanı sağlanacak mı?

2. Tarım kredisi alma koşulları neye göre belirlenecek?

3. Tarım işletmesi sahibi çiftçilere üretime devam edebilmek için destek verilecek mi?

4. Pandemi sürecinde hayata geçirilen kısıtlayıcı tedbirlerden olumsuz olarak doğrudan ve dolaylı şekilde etkilenen çiftçi ve hayvan besicilerini desteklemek için hangi özel önlemleri hayata geçireceksiniz?

Kaynak: Gündem
Ekleyen: OA
Sayı: 1083
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com