Kalancis’den “müftülük kararnamesinin tamamlanması zaman alacak” mesajı
05-09-2018
Eğitim Bakanlığı Din İşleri Genel Sekreteri Yorgos Kalancis, Gümülcine ve İskeçe tayinli müftü naiplerini ziyaret etti.

Kalancis ziyareti sırasında geçtiğimiz günlerde açıklanan ve Batı Trakya Türk Azınlığı tarafından tepkiyle karşılanan müftülüklerin yeniden yapılandırılmasıyla ilgili cumhurbaşkanlığı kararnamesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kalancis, 4 Eylül Salı günü Gümülcine Müftü Naibi olarak atanan Cihat Halil’i ziyaret etti. Halil’e görevinde başarılar dileyen Kalancis, müftü naiplerinin müftünün tüm yetkilerine sahip olduklarını ve ikinci bir gelişmeye kadar müftü olarak görev yapması gerektiğini söyledi.

Kalancis, 5 Eylül Çarşamba günü de İskeçe Müftü Naibi olarak tayin edilen Bilal Kara Halil’i ziyaret etti.
Müftülüklerin yeniden düzenlenmesini öngören ve diyalog sürecine sunulan cumhurbaşkanlığı kararnamesi taslağıyla ilgili görüşlerini aktaran Kalancis, müftülerin şer-i yetkileri ve müftülüklerin organizasyonuyla ilgili kararname taslağının diyalog ve istişareye sunulduğunu kaydetti.

Kalancis, devletin müftülüklerin ekonomik ve idari yönünü garanti altına alması gerektiğini belirterek, söz konusu düzenlemeyle Yunanistan devletinin başlattığı bir reformu tamamlamak istediğini vurguladı. Bu nedenle hükümetin cumhurbaşkanlığı kararnamesini mecburiyet olmamasına rağmen diyalog ve istişare sürecine açtığını ve ilgili tüm tarafların görüşlerini beyan edebileceklerini dile getirdi.

“Hiç kimse herşeyi düşünemez. Şüphesiz ki ilginç şeyler dile getirilecektir ve biz de bu görüşleri dikkate alacağız” diyen Kalancis, bir kesimin söz konusu düzenlemenin geciktiğini, diğer bir kesimin ise çok acele edildiğini iddia ettiğini belirtti. Kalancis, “İki görüşe de bir örnekle yanıt vermek istiyorum. Eğitim Bakanlığı çok fazla işlem gerektirmeyen bir manastırın kurulması için bile altı ay gibi bir süreye ihtiyaç duyuyor. 100 yıldan bu yana çözüme kavuşmayan bir sorunu eğer bir ay içinde çözmeye kalksaydık ciddi bir iş yapmamış olacaktık. Bu konuya ciddiyetle yaklaşmaya çalışıyoruz, çünkü din konusuyla ilgili bir meseleyi ele alıyoruz. “ dedi.

Yorgos Kalancis, cumhurbaşkanlığı kararnamesinde yapılacak değişikliklerin Eğitim Bakanlığı tarafından imzalandıktan sonra mali hizmetler için raporun çıkacağını, Adalet Bakanı tarafından imzalanacağını ve daha sonra bunun Danıştay’ın ilgili bölümüne incelenmek üzere gönderileceğini, bunun da bugünden yarına olmayacağını söyledi.

Bu sürecin tamamlanması için aylara ihtiyaç olduğunu belirten Din İşleri Genel Sekreteri Kalancis, böyle bir düzenlemenin her zaman yapılmadığını, bunun doğru bir şekilde yapılması gerektiğini, aksi takdirde yanlış yapılacağını ve insanların ümitlerinin kırılacağını ifade etti.

Kalancis, bu konuda acele edenlerden biraz daha sabırlı olmalarını isteyerek, “Bir günde kainatı değiştiremeyiz.” diye konuştu.

Kaynak: Gündem
Ekleyen: OA
Sayı: 1083
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com