“Eve Yardım Programı” ve “Yaşlılar için Günlük Bakım Merkezleri” geliştirilmek isteniyor
06-09-2018
Aralarında Rodop ili milletvekili İlhan Ahmet’in de bulunduğu Demokratik İttifak Meclis Grubu’ndaki 7 milletvekili, “Eve Yardım Programı”nı (Βοήθεια Στο Σπίτι) tekrar meclis gündemine taşıdı.

Meclise sundukları soruyla yerel yönetimlere bağlı olan “Eve Yardım Programı” ve “Yaşlılar için Günlük Bakım Merkezleri” (Κέντρα Ημερήσιας Φροντίδας Ηληκιωμένων) gibi sosyal dayanışma ve koruma programlarının doğru bir şekilde çalışıp, engellilere ve yaşlılara düzenli bakım sağlayabilmesi için geliştirilmelerini ve kurumsal yapılarının korunmasını talep ettiler.

Demokratik İttifak ve Değişim Hareketi, sosyal bakım programlarının düzenli çalışmaları adına, belediyelerin sosyal hizmetlerine dahil edilmeleriyle ilgili meclise bir öneri paketi sundu.

Sunulan öneriler şöyle:

- “Eve Yardım Programı” ve “Yaşlılar için Günlük Bakım Merkezleri”nin, belediye başına tek bir koordinasyon merkezi olmak üzere, belediyelerin sosyal hizmetlerine dahil edilmeleri.

- ASEP ile göreve alınan ve değerlendirmeden geçmiş olan bu programlardaki tüm çalışanlara daimi memur iş sözleşmesi sağlanması.

- Programlarda kullanılan arabaların takım olarak tümünün yenilenmesi.

- Bakıma muhtaç insanlarımızın tam destek alabilmesi için, gerekli olan teknolojik ekipmanların temin edilmesi.

- 4199/13 sayılı kanun ile başlatılan “evde tedavi”nin ve “Eve Yardım Programı”nın tam olarak hizmet verebilmesi için, insan kaynağının (personelin) gerekli uzmanlıklarla tamamlanması.

- Bakıma muhtaç insanlarımızın programa dahil edimesi için gerekli kriterlerin yeniden düzenlenmesi.

- Sunulan hizmetlerin iyileştirilmesi için, bakanlıkta “Eve Yardım Programı” ile ilgili, modern değerlendirme sistemine sahip olacak bir idare biriminin kurulması.

- Tamalayıcı hizmetler sunmak üzere, nitelikli gönüllülerin kullanılması.

- “Eve Yardım Programı” ile “Yaşlılar için Günlük Bakım Merkezleri” arasında işlevsel bir bağ kurulması.

Kaynak: Gündem
Ekleyen: HH
Sayı: 1083
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com