Azınlık ilkokullarında Yunanca eğitim hangi kitaplarla yapılacak?
13-09-2018
Azınlık ilkokullarındaki Yunanca ders kitaplarının seçimi öğretmenlerin tercihine göre belirlenecek.

Yaklaşık 20 yıldır Batı Trakya’daki azınlık ilkokullarında okutulan ve Frangudaki Programı tarafından hazırlanan kitaplar konusunda değişiklik oldu. Geçtiğimiz aylarda yapılan değişiklikle azınlık okullarındaki öğrencilere de devlet okullarındaki Yunanca kitaplarla ders yapılması kararlaştırıldı. Bu yılki uygulamada ise, geçiş dönemi olması nedeniyle sınıf öğretmene tercih hakkı verilecek. Azınlık ilkokullarındaki Yunanca öğretmenleri Frangudaki programı tarafından hazırlanan veya devlet okullarındaki kitapla eğitim yapma tercihini sınıfın durumuna göre kararlaştırabilecek.

İskeçe SİRİZA Milletvekili Hüseyin Zeybek konuyla ilgili olarak GÜNDEM’e konuştu. Zeybek, azınlık okullarında okutulacak Yunanca kitaplar konusuna açıklık getirdi. Azınlık ilkokullarında yaklaşık 20 yıldır Yunanca eğitimin Prangudaki Programı tarafından hazırlanan kitaplarla yapıldığını hatırlatan Zeybek, “Bu konuda bir değişiklik var. Bu yıl çocuklarımıza devlet ilkokullarında okutulan kitaplar da dağıtılacak. Bu resmi yazı okullara gitti. Ne yazık ki bazı durumlarda, özellikle de İskeçe ilinde bir belirsizliğin yaşandığını görüyoruz. Gümülcine’de sadece öğretmenlere kitaplar dağıtılmış. İskeçe’de ise öğretmenler derneğinin bu konuda yetkili olduğu ifade edilmiş. Hangi kitabın okutulacağına öğretmenler derneği karar verecek denmiş. Daha doğrusu böyle bir algı oluşmuş öğretmenler arasında. Böyle bir şey yok. Bu tamamen yanlış. Olayın aslı şöyle; kitap seçimi bu yıl için öğretmenin insiyatifine bırakıldı. Yani Frangudaki Programı tarafından hazırlanan Yunanca kitaplarla mı, yoksa devlet okullarında da okutulan Yunanca kitaplarıyla mı eğitim yapılacağını öğretmen kararlaştıracak. Öğretmen bu kararı verirken de tamamen sınıfın durumunu, öğrencilerin bulunduğu düzeyi, pedagojik kriterlerle değerlendirerek yapacak. Olay bu eğitim yılı için bu şekilde olacak. Bunu bir pilot uygulama olarak da görmek lazım. Çünkü 20 yıldır okullarımızda okutulan kitapların değişmesi sözkonusu. Bu aşamada herkesten ve özellikle eğitimcilerden iyi niyet bekliyoruz.” dedi.

Frangudaki Programı tarafından hazırlanan kitaplara da değinen Hüseyin Zeybek, “20 yıl önce başlatılan bir programdı. İlk yıllarda bu kitapların faydalı olduğunu söyleyebiliriz. Ancak artık şartlar değişti ve azınlık da bazı aşamalardan geçti. Ben azınlık okullarındaki Yunanca kitaplarının, diğer devlet okullarındaki kitaplarla aynı olmasının doğru olduğuna inanıyorum. Böylece Yunanca eğitim anlamında azınlık okullarıyla, devlet okulları arasındaki eşitliğin sağlanmasına yönelik önemli bir adım atılmış olacak.” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: Gündem
Ekleyen: OA
Sayı: 1083
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com