İnsansız Hava Aracı Bulatköy yakınlarında düştü
13-09-2018
Yunanistan Silahlı Kuvvetlerinde keşif amaçlı kullanılan Fransız yapımı SAGEM Sperwer tipi İnsansız Hava Aracı (İHA) Gümülcine askeri havaalanına inişe geçtiği sırada piste yakın bir bölgede Bulatköy yakınında kiraz bahçesine düştü.

Gümülcine’de bir askeri kışlada konuşlanan ve keşif amaçlı kullanılan 1 adet Fransız SAGEM Sperwer şirketi yapımı İnsansız Hava Aracı (İHA), 13 Eylül Perşembe sabahı 3 saatlik keşif uçuşunu gerçekleştirmek üzere havalandı. İHA, havalandıktan kısa süre sonra arazide konuşlanan yer kumanda istasyonunda arıza uyarısı verince derhal geri getirme çalışması başlatıldı. Ancak piste yaklaşık 2 kilometre kala Bulatköy’ün güneybatı bölgesinde bulunan kiraz bahçesine, iniş paraşütünü kullanmaya zaman kalmadan sert bir şekilde yere çakıldı.

Bölgedeki askeri birimler alarm durumuna geçti ve görevliler haricinde bölgeye kimse yaklaştırılmadı. Akabinde Gümülcine itfaiyesi ve polis ekipleri de bölgeye ulaştı. Devamında askeri vinç gelerek İHA’yı kiraz tarlasından alıp ait olduğu kışlaya götürdü. İHA’nın mekanik bir arızadan dolayı düşmüş olabileceği ifade edildi.

Kaynak: Gündem
Ekleyen: OA
Sayı: 1083
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com