BBC’nin “Makedon azınlık” haberi büyük yankı uyandırdı
27-02-2019
İngiliz haber kanalı BBC, Yunanistan’da yaşayan Makedon azınlığıyla ilgili haberi büyük yankı yarattı.

Yunanistan’ın Makedon azınlığın dilini ve kimliğini tanımadığı, devlet politikası olarak yok sayıldığına vurgu yapılan habere Atina hükümeti ise “Böyle bir azınlık yok” diye tepki gösterdi.

BBC’nin haberinde, Yunanistan’ın kuzeyindeki Makedon azınlığın baskı altında yaşadığı belirtildi. Haber, ülkenin siyasi çevrelerinde tepkiyle karşılanırken, BBC’ye gönderilen mektupta Yunanistan’da Makedon azınlığın varlığı inkar edildi.

BBC, Yunanistan’ın azınlık haklarıyla ilgili karnesini mercek altına aldı. Atina’nın, kuzey komşusunu “Kuzey Makedonya” olarak tanıyarak, dolaylı yoldan Makedonya dili ve kimliğini de tanımış olduğuna dikkat çeken BBC, “Ancak aynı tanınma, Yunan topraklarındaki Makedon azınlık için söz konusu değil. Uzun yıllardır baskı içinde yaşıyorlar, azınlık kimlikleri tanınmıyor” ifadelerine yer verdi.

Kendini Makedon olarak tanıtan Fokas soyadını taşıyan 92 yaşındaki bir Yunanistan vatandaşıyla yapılan röportajda, söz konusu azınlık grubuna Yunan devletinin uyguladığı sistematik baskıya atıfta bulunuldu. Haberde, Başbakan Aleksis Çipras’ın Yunan topraklarında var olan Makedon Slavlar’ın varlığını dillendirerek, Yunan devleti için büyük tabu olan bir meseleyi dillendirdiği ifade edildi. İngiliz haber kanalına konuşan Fokas, Yunanistan’da yaşayan Makedonların kendini gizlediğini ve yabancılara bu konuda konuşmadığını söyledi. Makedonca’nın bölgede yaşayan insanlar tarafından “yerel dil” veya “yerli dil” olarak nitelendirildiğini anlatan Fokas, Makedonların asimilasyona zorlandığını dile getirerek, dillerini konuşanların güvenlik güçleri tarafından takip edildiğini ve Makedonca’nın yasaklı hale getirildiğini kaydetti.

BBC’nin haberinde bölgedeki Makedon köylerinin isimlerinin Yunanca isimlerle değiştirildiği, Makedonca’nın da diktatör Metaksas döneminde yasaklandığı hatırlatıldı. Şu anda Makedonca’nın yasaklı olmadığı ancak insanların bu dili kullanmaktan çekindiği ve kimliklerini ifade etmekten korktuğu ifade edildi.

“İÇ MESELEMİZ” SAVUNMASI

Hükümet kaynakları ve özellikle muhalefet, BBC’nin haberine tepkisi sert oldu. Yazıda bahsedilen azınlığın varlığını reddeden Yunan kaynakları, Kuzey Makedonya ile yapılan anlaşmada da söz konusu azınlığa dair hiçbir madde veya atıf bulunmadığını vurguladı. Makedonya dilinin öğretilmemesi yönündeki eleştiri karşısında ise “Topraklarımızda hangi dillerin öğretileceği konusu bir iç meseledir. İsim anlaşmasında da böyle bir azınlığın var olmadığı ispatlanmıştır” denildi.

Ana muhalefet Yeni Demokrasi Partisi konuyla ilgili olarak yayınladığı açıklamada Başbakan Aleksis Çipras’a çağrıda bulunarak, Yunanistan’da Makedon azınlığı meselesinin olmadığını tüm taraflara açıkça bildirmesi istendi.

Bu arada Yunanistan’ın Londra Büyükelçiliği de BBC’ye bir mektup yazarak, Makedon azınlıkla ilgili habere tepki gösterdi.

Kaynak: Gündem
Ekleyen: OA
Sayı: 1076
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com