Atina'da ibadete izin verilecek ilk cami Nisan'da açılıyor
05-03-2019
Başkent Atina'da, ibadete izin verilecek ilk cami kapılarını nisan ayında açıyor.

Başkent Atina'da, ibadete izin verilecek ilk cami kapılarını nisan ayında açıyor.
Yunan makamlarının yaptığı açıklamaya göre, inşaatı tamamlanmak üzere olan camide 300 erkek ve 50 kadın için ayrı ibadet yeri olacak. Caminin imamının sünni, yardımcılarının ise İslam dininin diğer mezheplerinden seçilmesi planlanıyor.

Eğitim ve Din İşleri Bakanlığı Genel Sekreteri Yorgos Kalanciz, caminin tam teşekküllü işlerliği için istihdamın devam ettiğini belirtti.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Aleksis Çipras ile Ankara'da yaptığı görüşme sırasında Atina'da açılacağı açıklanan cami hakkında, "Kiliseler çan kulesiz olamayacağı gibi camiler de minaresiz olmaz" demiş, kent merkezinde müzeye dönüştürülen tarihi Fatih Camii’nin ibadete açılmasını önermişti.

“ASIRLIK GECİKME”
Öte yandan, tarih profesörü Evangelos Hekimoğlu, Ethnos gazetesinde yayımlanan makalesinde, Yunanistan'ın Atina'da cami inşaatına "Bir asır geç kaldığını, bunu da eksik yaptığı" görüşünü dile getirdi.

Hekimoğlu, yazısında 1 Kasım 1913 tarihinde Eleftherios Venizelos'un imzasını taşıyan Türkiye ile Yunanistan arasındaki üçüncü protokol gereğince Yunanistan Krallığı'nın "Başkent Atina'da bir; ve civar köylerinde ihtiyaç duyulan 4 ayrı cami inşa edilmesi için gerekli bütçeyi ayıracağı" taahhütü altına girmiş olduğunu anımsattı.

“CAMİYE MİNARE DİKİLSİN”

Hekimoğlu'na göre , Venizelos ileri görüşlü bir önder olarak Yunanistan'da ve Atina'da yaşayan Müslümanları "Yunanistan'ın Müslüman Gücü" olarak tanımlıyor ve bu Müslüman gücün Atina'da ibadet hakkı olduğunu vurguluyordu.

O günden bugüne dek geçen bir asıra rağmen Atina'da inşa edilen caminin minaresiz ve megafonsuz olmasını eleştiren ve camilerin minaresiz olamayacağını söyleyen Hekimoğlu, "Henüz geç kalınmış değil, minare görmek istemeyen geri kafalılıklardan arınarak Atina'daki camiye minare dikilsin." dedi

Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: OA
Sayı: 1076
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com