DİMAR partisi başkanı Turizm Bakanı oldu
07-05-2019
Demokratik Sol Parti Başkanı Thanasis Theoharopulos, hükümete girdi. Birkaç ay öncesine kadar KİNAL’u oluşturan üç partiden biri olan DİMAR Partisi’nin başkanı Theoharopulos, KİNAL’dan ayrıldı ve kısa sürede SİRİZA hükümetine dahil oldu.

Turizm Bakanı Elena Kundura’nın yerine Demokratik Sol Partinin (DİMAR) Genel Başkanı Thanasis Theoharopulos atandı.

Görevinden ayrılan eski Turizm Bakanı Elena Kundura’nın yerine Demokratik Sol Partinin (DHMAR) Genel Başkanı Thanasis Theoharopulos atandı.

Başbakanlık Bürosundan yapılan açıklamada, Avrupa Parlamentosu seçimlerine katılmak için önceki gün görevinden istifa eden Kundura’dan boşalan Turizm Bakanlığına DHMAR Genel Başkanı Theoharopulos’un atandığı belirtildi.

Theoharopulos, akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos’un huzurunda yemin ederek göreve başladı.

Theoharopulos’un lideri olduğu DİMAR, daha önce içerisinde yer aldığı ve PASOK Başkanı Fofi Gennimata liderliğinde kurulan KİNAL (Değişim Hareketi) Prespa anlaşması konusundaki farklılıkları nedeniyle ayrılma kararı almıştı.

Parti merkezinden yapılan açıklamada, DİMAR’ın bundan sonra hükümetteki sol ittifak SİRİZA ile mutabakata vardığı belirli bir program kapsamında birlikte hareket etme kararı aldığı belirtilmişti.

Thanasis Theoharopulos, 1978 yılında Veria şehrinde doğdu. Selanik Aristotelio Üniversitesi’ni bitiren Teoharopulos, Avrupa’da tarım politikası alanlarında çeşitli araştırmalarda yer aldı. DİMAR’ın kurucu üyeleri arasında yer alan Teoharopulos 2015’te parti başkanlığına seçildi.Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: OA
Sayı: 1076
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com