“İerodidaskalos” tayinine devam!
13-06-2019
Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’nın tepki gösterdiği 240 İmam Yasası uygulanmaya devam ediyor.

Hükümet, bu çerçevede Batı Trakya’da görev yapacak 120 din öğreticisinin (ierodidaskalos) atamasıyla ilgili kararı hayata geçirdi. 9 aylık iş sözleşmesiyle atanacak “ierodidaskalos”lar için karar Eğitim Bakanlığı tarafından açıklandı.

Söz konusu memurlar, Batı Trakya’da azınlığa ait camilerde Kuran kursu dersi vermek üzere tayin edilecek. İhtiyaç duyulduğu takdirde ise bölgedeki devlet okullarında eğitim gören azınlık mensubu öğrencilere Yunanca İslam din dersi verecekler. 120 kişiden oluşacak ve devlet bütçesinden ödenecek bu kadro, ihtiyaca göre Gümülcine, İskeçe ve Dimetoka’daki tayinli müftülüklerde de görevlendirilebilecek. Konuyla ilgili olarak geçtiğimiz günlerde yayınlanan açıklamada devlet tarafından atanmış müftülüklere bağlı memur olarak görevlendirilecek “din öğreticilerinin” (ierodidaskalos) İskeçe ve Gümülcine’deki medreselerde de din dersi öğretmeni veya Arapça öğretmeni olarak görevlendirileceği bildirildi.

Hatırlanacağı üzere, devlet tarafından uygulamaya konan 240 İmam Yasası uyarınca bakanlık Batı Trakya’daki üç resmi müftülüğe bağlı olarak “ierodidaskalos” (din öğreticisi) atıyor. Yasa uyarınca söz konusu kadro, daha çok devlet okullarında eğitim gören azınlık mensubu öğrencilere İslam dinini Yunanca olarak öğretiyor. Camilerde görev yapan “ierodidaskaloslar” ise sınırlı sayıda kalıyor.

Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı söz konusu uygulamaya tepki gösterip yasanın iptal edilmesini talep etmesine rağmen, hükümetler bu uygulamayı devam ettiriyor. Azınlığın tepki gösterdiği yasa dört yıllık Siriza iktidarında da devam etti. Hükümet görev süresinin sona ermesine birkaç hafta kala “ierodidaskalos” kadrosuna atamaları yaparak, uygulamanın bir dönem daha devam etmesini sağlamış oldu.

Kaynak: Gündem
Ekleyen: OA
Sayı: 1083
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com