Tepkiye neden olan müftülükler kararnamesi kabul edildi!
21-06-2019
Batı Trakya’daki müftülüklerle ilgili kararname kabul edildi.

2018 yılında açıklanan; Gümülcine, İskeçe ve Dimetoka müftülüklerini yeniden yapılandırmayı öngören cumhurbaşkanlığı kararnamesi, geçtiğimiz günlerde kabul edilerek yürürlüğe girdi. Müftülüklerle ilgili kararnamenin Batı Trakya Türk Azınlığı’nın taleplerinin dikkate alınmadan yürürlüğe girmesi tepkilere neden oldu.


Müftülükleri tamamen Eğitim Bakanlığı’na bağlı bir birim haline getiren ve azınlığın kabul etmediği söz konusu kararname, 11 Haziran 2019 tarihli resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. 2018 yılında ilk açıklandığında, Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu ve azınlık milletvekilleriyle, azınlık derneklerinin tepki gösterdiği kararnamenin değiştirilmesi talebi dile getirilmişti.

Müftülükleri ele alan ve yeniden yapılandıran cumhurbaşkanlığı kararnamesinde, müftülüklerin resmi belgelerde kullanacağı mühürde olması öngörülen haç işaretinin çıkartılmasının yanı sıra müftülüklerde görüşülecek davalarda sadece Yunanca dilinin kullanılma zorunluluğu (tarafların talep etmesi halinde kendi dillerini de konuşabileceği öngörülüyor) ve Eğitim Bakanlığı tarafından müftülüklere atanacak memurların Yunanistan’daki yüksek öğretim kurumlarından mezun olma mecburiyeti kaldırılıyor.

Azınlığın tepki gösterdiği ve müftülükleri bakanlığa bağlı bir birim haline getiren kararnamede yapılan değişikliklerin sadece üç maddeyle sınırlandırılması ve azınlığın beklentilerine cevap verecek somut konulara girmemesi azınlıkta yeni bir hayal kırıklığı yarattı.

“Müftünün Yargı Yetkileriyle İlgili Usul Kuralları, Müftülüklere Bağlı Müftünün Yargı Yetkileri Konuları Daire Başkanlığı’nın Oluşturulması ve Faaliyetleri” başlığını taşıyan cumhurbaşkanlığı kararnamesi, müftülükleri tamamen Eğitim Bakanlığı’na bağlamakla birlikte, müftülüklerde görev alacak kadronun bakanlık tarafından atanmasını da öngörüyor. Kararname ayrıca müftülerin yetkilerini de son derece sınırlandırıyor.

Kaynak: Gündem
Ekleyen: OA
Sayı: 1083
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com