Dışişleri Bakanından "milli birlik" çağrısı
10-07-2019
Yeni Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, devir teslim töreninde, dış politikada "milli birlik" çağrısında bulundu.

Dendias, Dışişleri Bakanlığında düzenlenen törende, koltuğu eski Dışişleri Bakanı Yorgos Katrugalos'tan devraldı.

Burada konuşan Dendias, "Hükümetimiz, ülkenin haklarının savunulması gereken üst düzey konularda mümkün olan en geniş birliği yakalamayı hedefliyor." ifadesini kullandı.
Dendias, dış politikanın partiler arası ihtilaflar için uygun alan olmadığını belirterek, "Miçotakis hükümeti dış politikada konsensustan yana olacak." diye konuştu.

Katrugalos ise ülkenin sesinin daha gür ve daha saygın şekilde çıkması için çaba sarfettiklerini anımsatarak, "Sorunları çözdüğümüz görünüyor. Demokratik ve istikrarlı bir ülke olmaktan öte Prespa Anlaşmasıyla Balkanlara ve Doğu Akdeniz'e istikrar ihraç eden bir ülke haline geldik." dedi.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN TÜRKİYE’YLE İLGİLİ AÇIKLAMA

Bu arada Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada Türkiye’nin Akdeniz’de yaptığı sondaj çalışması “Kıbrıs karasularından yapılan yasadışı sondaj” olarak nitelendirildi. Açıklamada, “Türkiye’nin Avrupa Birliği üyesi bir ülkenin egemenlik haklarına karşı tahrik edici tutumu, Avrupa Birliği’ne üye adayı ülkeden beklenen davranışın uzağında olmakla birlikte Türkiye’ye karşı yaptırımlarla ilgili Avrupa Konseyi’nin 20 Haziran’da aldığı kararların doğruluğunu da ortaya koymaktadır” ifadelerine yer verildi. Yunan Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında Türkiye’den sondaj çalışmalarına son vermesi istendi.

Kaynak: Gündem
Ekleyen: OA
Sayı: 1083
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com