ABTTF: “Haklarımızın iadesi için adım atılmasını bekliyoruz”
11-07-2019
Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF), 7 Temmuz seçimlerinden sonra yayımladığı açıklamada, YDP hükümetinin Batı Trakya Türkleriyle diyalog kurarak sorunlara çözüm getirmesi gerektiğini ifade etti.

ABTTF Başkanı Halit Habipoğlu konuyla ilgili açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Seçimleri ezici bir çoğunlukla kazanarak tek başına iktidara gelen Yeni Demokrasi Partisi’nin kuracağı yeni hükümetten Batı Trakya Türk toplumu ile ilgili konularda bizlerle doğrudan diyalog kurarak sorunlarımıza çözümler getirmesini ve yıllar içerisinde peyderpey gasp edilen eğitim ve dini özerklik hakkımızın iade edilmesi için gerekli adımları ivedilikle atmasını talep ediyoruz.”

“AZINLIK MİLLETVEKİLLERİNE BAŞARILAR DİLERİZ”

Habipoğlu açıklamasında, “Ülkemiz Yunanistan’da yapılan erken genel seçimler sonucunda Yeni Demokrasi Partisi tek başına iktidara gelecek çoğunluğu elde ederek hükümetteki SİRİZA’yı ana muhalefete itti. Batı Trakya Türk toplumu da üç milletvekilini Yunan Parlamentosu’na gönderirken uzun yıllar sonra İskeçe ilinde iki Türk milletvekili seçildi. ABTTF olarak seçilen üç milletvekilimizi tebrik ediyor, seçimler öncesinde verdikleri vaatlerin bilincinde olarak Batı Trakya Türk toplumunun haklarının Yunan Parlamentosu’nda ve etkili bir şekilde savunulmasına yönelik yapacakları çalışmalarda kendilerine başarılar diliyoruz.” dedi.

Habipoğlu şöyle devam etti: “Seçimlerin galibi Yeni Demokrasi Partisi’nin lideri ve Yunanistan’ın yeni başbakanı Kiriakos Miçotakis, seçim sonuçlarına atıfla Yunanistan için gökyüzünün daha mavi olacağını ve güneşin daha çok parlayacağını ifade etti. Miçotakis’in açıklamasının Batı Trakya Türk toplumu olarak etkin bizleri de kapsadığını ümit ederek yeni hükümetten Batı Trakya Türk toplumu ile ilgili konularda bizlerle doğrudan diyalog kurarak sorunlarımıza çözümler getirmesini ve yıllar içerisinde peyderpey gasp edilen eğitim ve dini özerklik hakkımızın iade edilmesi için gerekli adımları ivedilikle atmasını talep ediyoruz.”

Kaynak: Gündem
Ekleyen: OA
Sayı: 1083
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com