Tayinli vakıf idaresi başkanından ABTTF’ye yanıt
01-08-2019
İstanköy’deki Vakıf İdaresi’nin tayinli başkanı Elvan Kocaoğlan, adadaki camilerle ilgili olarak herhangi bir ihmalin olmadığını, camilerin 2017 yılındaki depremden zarar gördüğü için kapalı olduğunu iddia etti.

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu’nun (ABTTF) İstanköy adasındaki camilerin tadilatıyla ilgili yayımladığı basın açıklamasına İstanköy tayinli Vakıf Başkanı Elvan Kocaoğlan, “İ Efimerida” gazetesi ve İstanköy’deki yerel bir radyo kanalına verdiği röportajla yanıt verdi.

Kocaoğlan’ın açıklamalarında, adada Türk azınlığın olmadığını iddia etmesi de dikkat çekti. ABTTF ve Halit Habipoğlu’nun adadaki camilerle ilgili açıklamalarını yalanlayan Kocaoğlan, İstanköy’deki iki caminin 2017 yılında meydana gelen depremde ciddi ölçüde zarar gördüğünü ve şu anda kullanılamaz halde olduğunu kaydetti. Camilerin kapalı tutulması için herhangi bir oyalamanın söz konusu olmadığın dile Kocaoğlan, eyalet yönetiminin camilerden birinin onarımı için vakıf yönetimine 270 bin euro ödenek sağladığını belirterek, önümüzdeki dönemde gerekli bürokratik işlemlerin yapılacağını ve inşaat izninin çıkarılacağını öne sürdü. Elvan Kocaoğlan, Defterdar Camii’nin kendileri açısından ikinci planda olduğunu ifade ederek, önceliklerinin Gazi Hasan Paşa Camii olduğunu söyledi.

Adada zarar gören kiliselerde de herhangi bir çalışmanın yapılmadığını anlatan Kocaoğlan, “Camilerimizi bırakıp, kiliseleri onarıyorlar diye bir şey yok” ifadelerine yer verdi. Kocaoğlan, “Ekfrasi” adlı radyo istasyonuna yaptığı açıklamada, adadaki camiler konusunda herhangi bir ihmalin olmadığını iddia ederek, bu yönde açıklamada bulunan ABTTF Başkanı Halit Habipoğlu’nu tanımadığını, ancak önümüzdeki dönemde camilerin durumunu da yakından görmesini istediklerini dile getirdi.

Kocaoğlan’ın, konuyla doğrudan bir bağlantısı olmamasına rağmen adada Türk azınlığın olmadığını, İstanköy’de yaşayanların “Yunanlı Müslümanlar” olduğunu söylemesi ise dikkat çekti.

Kaynak: Gündem
Ekleyen: OA
Sayı: 1083
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com