Göçmenlere zeplinli denetleme
02-08-2019
AB-Türkiye sınırında zeplin ile gözetleme için deneme süreci başladı.

Avrupa Sınır Güvenliği Ajansı (FRONTEX) ve Yunan Sahil Güvenliği, Türkiye'den AB'ye kaçak göçmen geçisini engellemek için Ege'de zeplin ile gözetleme faaliyetlerine başladı.

Sahil Güvenliği tarafından yapılan açıklamada, termal kamera gibi gözetleme teknolojisine sahip, insansız zeplinin Samos adası üzerinde, Türkiye ile Yunanistan arasındaki kaçak geçişleri gözetleyeceği ve bu yolla insan kaçakçıları ile daha etkin mücadele hedeflendiği belirtildi.

Göç Politikalarından Sorumlu Bakan Vekili Yorgos Kumuçakos, gözetleme faaliyetleri kapsamında geniş bir bölgede fotoğraflar çekileceğini, insan kaçakçılığı faaliyeti yürüten gemilerin tespit edilmesi durumunda da bu bilginin Türk tarafına iletileceğini söyledi. Bakan vekili, "Bu sayede Yunanistan karasularının daha etkin bir şekilde korunacağını" sözlerine ekledi.

Zeplin ile gözetleme denemeleri 30 Temmuz Salı günü başladı. Yaklaşık bin metre yüksekliğe kadar uçabilen zeplin, 28 gün boyunca deneme sürecine tabi tutulacak. Zeplin 24 saat boyunca Samos adası ve çevresindeki denizi kontrol edecek. Söz konusu 28 günlük sürede sonuçların tatmin edici bulunması halinde Ege’deki diğer adalara da zeplin gönderilecek.

Kaynak: Gündem
Ekleyen:
Sayı: 1083
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com