“AB Doğu Akdeniz’de mahkeme gibi davranamaz”
06-08-2019
Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki enerji kaynaklarına yönelik yürüttüğü sondaj çalışmaları nedeniyle yaptırım kararı alan Avrupa Birliği (AB) için, “Deniz yetki alanları gibi hukuki bir konuda, siyasi bir örgüt olan AB, mahkeme gibi hareket edemez. AB’nin sözde tedbirlerine tabiatıyla hiçbir şekilde itibar etmeyeceğiz” dedi.

Bakan Çavuşoğlu, Doğu Akdeniz’e ilgi gösteren tüm aktörlere Türkiye ile işbirliği yapma çağrısında bulundu.

11’inci Büyükelçiler Konferansı’nın açılışında konuşan Çavuşoğlu, “Kıbrıs bizim milli davamızdır. Kader birliğimizin bulunduğu Kıbrıs Türk halkının siyasi eşitliği ve güvenliği vazgeçilmezdir. Bu temelde hiçbir çözüm modelini dışlamıyoruz. Herhangi bir çözüm modelini de dayatmıyoruz. Sonuç odaklı müzakereye varız. Ama sırf müzakere yapmak için, sırf müzakere yapmış olmak için yeni bir süreç başlatmanın hiçbir yararı yoktur." dedi.

Çavuşoğlu, Yunanistan'ı bölgede tüm konularda kazan kazan zemininde bir ortak olarak görmek istediklerine işaret ederek "Milletimiz kendisine dostluk elini uzatana gönlünü açar. Gelin bölgemizin ve halklarımızın refahı için birlikte çalışalım. Doğu Akdeniz'i bir barış, refah ve iş birliği havzasına çevirelim. Dolayısıyla bu bölgeye ilgi gösteren herkese mesajımız tektir: Bizimle iş birliği zemininde buluşun, herkes kazansın." diye konuştu.Kaynak: Gündem
Ekleyen:
Sayı: 1083
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com