BTTDD 73 yaşında
10-09-2019
Genel Başkan Necmettin Hüseyinoğlu: “73. kuruluş yılını kutladığımız derneğimizin kurucularına, başkanlarına, yöneticilerine ve bir bütün olarak bir camia olgusuyla dava mücadelesini beklentisiz olarak yürüten tüm üyelerimize teşekkürlerimizi ve şükranlarımızı sunuyoruz.”

Merkezi İstanbul’da olan Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) kuruluşunun 73. yılını kutluyor. Genel Başkan Av. Necmettin Hüseyin, kuruluş yıl dönümü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, derneğin kurucularına, eski başkanlarına, yöneticilerine ve tüm üyelere teşekür etti.

Necmettin Hüseyin açıklamasında, “1946 yılında kurulan ve kurumsallaşarak bu gün 73. kuruluş yılını kutladığımız derneğimizin kurucularına, başkanlarına, yöneticilerine ve bir bütün olarak bir camia olgusuyla dava mücadelesini beklentisiz olarak yürüten tüm üyelerimize teşekkürlerimizi ve şükranlarımızı sunuyoruz. Ebediyete intikal edenleri de rahmet ve minnetle anıyoruz.” dedi.

Açıklamada, “Rahatlıkla ve her zaman onurla söylediğimiz üzere derneğimiz halen Batı Trakya da yaşamaya devam eden insanımızın mücadelesine katkı sağlamak üzere 73 yıllık mücadele anlayışı yanında, Türkiye’de faaliyetlerinde ve benimsediği üslup açısından iç siyasetten uzak partiler ve siyaset üstü bir tarzı benimsemiş olup Türkiye’de yaptığı etkinliklerde kültürel değerlerin ve dayanışmanın ön plana çıkarıldığı çalışmalarla üyeleriyle bütünleşmeyi sağlamıştır.” ifadeleri yer aldı.

Batı Trakya’daki soruların çözümüne yönelik yürüttükleri çalışma stratejilerinin yanında, BTTDD olarakr kendi üyelerine yönelik sorumlulukları da aksatmadan yerine getirmeye çalıştıklarını belirten Hüseyin, “Şubelerimize kalıcı yer tahsisi ve sosyal donatı alanları kazandırmak için yaptığımız çalışmalara ilişkin de kesin ve net sonuçları bu ay içerisinde üyelerimizle paylaşacağız. Bunun yanında teşkilatlarımızı da güçlendirme adına kadınlarımız, gençlerimiz, iş dünyamız ve akademisyenlerimizle önümüzdeki dönemde top yekün olarak sosyal ve kültürel alanda çalışma ağımız genişletilecektir. “ dedi.

Genel Başkan Necmettin Hüseyin’in açıklaması şöyle devam etti: “Şüphesiz ki birileri zaman zaman bizleri bölmeye, parçalamaya çalıştıkça bizler daha da güçleniyoruz. Güçlenmeye de devam edeceğiz. Yine yerinde mücadele eden doğduğumuz topraklarda STK’larımızın da işinin ehli yönetici kadrolarının yürüttüğü mücadeleye her zaman olduğu gibi desteklememiz kurum olarak tüzüğümüzle belirlenmiş asli görevimizdir. Derneğimiz bu bağlamda Batı Trakya'ya yönelik çalışmaları Lozan Antlaşmasından ve anavatan Türkiye ile devletimiz Yunanistan arasında imzalanan ikili antlaşmalar, protokollerden doğan ve bu güne kadar gasp edilen tüm haklarımızı geri kazanana kadar her platform ve alanda legal, demokratik, hukuk çerçevesinde, ayrımcılık yapmadan, Yunanistan anayasasından doğan vatandaşlık haklarımızı sonuna kadar kullanarak top yekün bir mücadelenin yürütüldüğü ve yürüteceği tartışmasızdır.

Batı Trakya’da son yıllarda toplum üzerinde artan baskılara rağmen kurumlarımızın ve yöneticilerimizin dik duruşlarını da ayakta alkışlıyoruz. Yunanistan’da ki iktidar değişimi sonrasında bir değişim yaşanmadığını görmek Yunanlı siyasilerin çözümden uzak durma çabası içerisinde olduklarını göstermektedir. Bizleri bu yolla mücadeleden uzaklaştıracaklarını düşünmeleri ya da sorunları çözümsüz bırakarak daha da ağırlaştırmalarının ve çekilmez hale getirerek kendileri lehine bir süreç işleteceğini düşünmeleri beyhudedir. Bilmelidirler ki inancımızın kırılması ve devam eden mücadeleyi intikaya uğratılmaları asla mümkün olmayacaktır. Bizler bu duygularımızı ve düşüncelerimizi her zaman ifade ediyoruz. Tekrara girdiğini düşünenlerin gözden kaçırdığı tek şey aslında doğru yolumuzdaki kararlılığımızdır. Böyle bilmeleri gerektiğini bir kez daha dile getirmeyi bir görev olarak adlediyoruz.

73 yıllık yolculuğumuzda bu davaya büyük katkı sağlayan insanlarımızın mücadelesini unutmakta mümkün değildir. Yeri doldurulamaz dava adamlarının bu vesile ile anısını ve hatırasını da yaşatmaya da bu camia her zaman olduğu gibi şüphesiz devam edeceğini belirtmek isteriz.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği’nin 73. kuruluş yılını bir kez daha kutlar tüm camiamıza hayırlı olmasını temenni ederim. Genel Başkan olarak 73 yıldır birlik beraberlik içinde, partiler üstü konumu ile siyasetten uzak partiler ve siyaset üstü konumda kalan Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği’nin bundan sonra da bu konumundan asla taviz vermeden yürüyüşüne devam edeceğinden şüphem olmadığı gibi geleceğin bizlere güzel günleri müjdeleyeceği inancımla Batı Trakya Türklerine ve Batı Trakya sevdalısı dostlarımıza saygılarımı sunarım. ” dedi.

Kaynak: GÜNDEM
Ekleyen: HE
Sayı: 1082
Haber Arama  

© 2015 Site Sahibi Gündem Gazetesidir.
info@gundemgazetesi.com